Polacy o związkach partnerskich i małżeństwie par jednopłciowych

O tym, czy Polacy są gotowi na pierwszy krok w sprawie uregulowania sytuacji par jednopłciowych pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM, prawie dwie trzecie Polaków chce wprowadzenia związków partnerskich, a połowa mówi "tak" małżeństwom osób tej samej płci.

W sondażu ankietowani zostali zapytani o to, czy w Polsce pary jednopłciowe powinny mieć prawo do zawarcia związku partnerskiego. 66 proc. badanych odpowiedziało, że "tak", 27 proc, że "nie", a 7 proc., że "trudno powiedzieć".

Reklama

"Wśród zwolenników obozu rządzącego (Koalicja Obywatelska + Trzecia Droga + Lewica) poparcie wynosi 97 proc. dla związków partnerskich i 86 proc. dla małżeństw jednopłciowych” – czytamy w "DGP".

Reklama

Inaczej sytuacja wygląda w grupie wyborców Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji, gdzie tylko co czwarta osoba popiera wprowadzenie związków partnerskich. Zaś za umożliwieniem zawarcia małżeństw dla osób tej samej płci jest 4 proc. respondentów.

Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe

Reklama

Jak zauważa "DGP" społeczny sprzeciw budzi ciągle kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Za jest 22 proc., a przeciw 63 proc. Polaków. Wśród zwolenników rządu za takim rozwiązaniem jest 43 proc., przeciw 38 proc. Natomiast osoby popierające opozycję zdecydowanie odrzucają taką możliwość (93 proc.).

- Wyniki nie są zaskakujące, pewien poziom liberalizacji światopoglądowej w polskim społeczeństwie, szczególnie wśród kobiet, zaobserwowaliśmy już w innych badaniach – powiedziała w rozmowie z "DGP" dr Marta Żerkowska-Balas, socjolożka i politolożka z Centrum Studiów nad Demokracją SWPS.

Jak dodała, w przypadku związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych społeczny konsensus z roku na rok się zwiększa, lecz inaczej jest w kwestii adopcji dzieci przez takie pary.

-Często są to obawy niemające potwierdzenia w badaniach, a dotyczące psychologicznego wpływu wychowywania się w rodzinach homoseksualnych. Najczęściej padają argumenty dotyczące braku wzorca matki lub ojca lub społecznej stygmatyzacji dzieci wychowywanych w takich rodzinach. Wnioski te wydaje się potwierdzać także dość wysoki odsetek osób, które nie mają zdania w tej sprawie – dodała Żerkowska-Balas.

Więcej na temat związków partnerskich przeczytasz w artykule pod tytułem "Pat w sprawie związków partnerskich" autorstwa Marty Rawicz i Marka Mikołajczyka w Dzienniku Gazecie Prawnej >>>