Wi-Fi to zbiór standardów wykorzystywanych w bezprzewodowych sieciach komputerowych, umożliwiający użytkownikom połączenie się z internetem bez konieczności korzystania z kabli. Jednak jedną z głównych charakterystyk, która często sprawia trudności użytkownikom, jest ograniczony zasięg tego typu połączenia. Choć Wi-Fi umożliwia bezprzewodowy dostęp do internetu poprzez urządzenia takie jak smartfony, laptopy czy tablety, to działa ono efektywnie tylko na stosunkowo niewielkie odległości, zwykle od około 90 do 150 metrów.

Reklama

Standardy Wi-Fi stale się rozwijają i ulepszają, aby sprostać rosnącym potrzebom, takim jak zapotrzebowanie na wyższe prędkości transferu danych oraz większą dostępność sieci. Jedną z kluczowych zalet Wi-Fi jest również to, że jest to technologia dostępna dla każdego. Uruchomienie sieci Wi-Fi w domu jest stosunkowo proste i niedrogie, co sprawia, że jest powszechnie wykorzystywana przez użytkowników na całym świecie.

Co blokuje Wi-Fi?

Czasem domowe Wi-Fi może być powodem frustracji, szczególnie gdy prędkość sieci nie spełnia oczekiwań, a nawet spada. Niższa wydajność internetu nie zawsze oznacza, że sieć została zhakowana lub ktoś nieautoryzowany korzysta z naszego połączenia bezpłatnie. Kiedy prędkość internetu w domu spada, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą na to wpływać.

Reklama

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na umeblowanie mieszkania lub domu, ponieważ meble mogą wpływać na przepływ sygnału Wi-Fi. Dodatkowo, warto sprawdzić lokalizację routera oraz jego otoczenie, ponieważ jego umiejscowienie może mieć znaczący wpływ na zasięg i jakość sygnału. Okazuje się, że zwykłe lustro może skutecznie blokować sygnał domowej sieci Wi-Fi. Warto również zwrócić uwagę na sieć sąsiadów, rozmieszczenie mebli, a także położenie telewizora lub komputera. Nawet kuchenne urządzenia mogą mieć wpływ na jakość sygnału.

Umieszczenie routera w odpowiednim miejscu oraz eliminacja potencjalnych źródeł zakłóceń może znacząco poprawić prędkość i jakość sieci w domu. W niektórych przypadkach wystarczy usunąć te przeszkody z otoczenia routera, a nawet z pomieszczenia, w którym sygnał jest słaby, aby zwiększyć wydajność sieci Wi-Fi, zwłaszcza na urządzeniach przenośnych.

Tutaj nie stawiaj routera Wi-Fi

W celu optymalizacji działania routera Wi-Fi istotne jest właściwe umieszczenie urządzenia, aby uniknąć zakłóceń sygnału. Kilka czynników może negatywnie wpływać na jakość sygnału.

Po pierwsze, router nie powinien być ustawiony w pobliżu innych sprzętów, takich jak mikrofalówki czy elektroniczne nianie, które korzystają z podobnych częstotliwości, co może prowadzić do zakłóceń. Należy także unikać umieszczania routera na podłodze, lepiej umieścić go bliżej sufitu lub na wyższej półce, aby zapewnić lepszy zasięg. Dodatkowo należy unikać umieszczania routera za akwariami czy w pobliżu dużych ilości wody oraz szyb, które mogą tłumić sygnał Wi-Fi.

Ponadto należy unikać umieszczania routera Wi-Fi w bliskim sąsiedztwie ścian i sufitów. Warto jednakże pamiętać, że na jakość sygnału Wi-Fi może wpływać również rodzaj materiałów użytych w budownictwie, takich jak beton czy metal, szczególnie gdy ściany są grube. Nawet materiały takie jak karton-gips czy cegła mogą osłabiać sygnał. Ponadto lepiej unikać umieszczania routera za telewizorem, ponieważ duże, płaskie powierzchnie mogą blokować propagację sygnału.

Gdzie postawić router?

Po umieszczeniu routera w potencjalnym miejscu przeprowadź test zasięgu, oceniając czy sygnał jest wystarczająco silny we wszystkich obszarach, gdzie zamierzasz korzystać z internetu. W tym celu wykorzystaj wbudowany wskaźnik siły sygnału na swoim smartfonie, laptopie lub tablecie. Istnieją także specjalne aplikacje do testowania zasięgu Wi-Fi, które mogą dostarczyć bardziej szczegółowych informacji.

Rozpocznij test od miejsca, w którym znajduje się router. Zapisz siłę sygnału w tym punkcie. Następnie przemieszczaj się do różnych pomieszczeń i lokalizacji w domu, zwłaszcza tam, gdzie planujesz najczęściej korzystać z internetu. W każdym miejscu sprawdź i zanotuj siłę sygnału. Obserwuj, jak się ona zmienia w zależności od odległości od routera oraz obecności przeszkód, takich jak ściany, drzwi, meble i inne urządzenia. Dla bardziej zaawansowanej analizy możesz skorzystać z aplikacji generującej mapę cieplną Wi-Fi. Taka mapa pokaże, jak sygnał rozprzestrzenia się wewnątrz domu i zidentyfikuje "martwe strefy", czyli obszary ze słabym lub brakiem sygnału.

Po zebraniu danych porównaj siłę sygnału w różnych lokalizacjach. Jeśli w niektórych obszarach sygnał jest słaby, warto rozważyć przeniesienie routera lub użycie wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie dodatkowego urządzenia, warto sprawdzić, czy zmiana kanału Wi-Fi w ustawieniach routera poprawi zasięg. Często domyślny kanał może być przeciążony, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach. Po wprowadzeniu zmian w ustawieniach lub przeniesieniu routera przeprowadź ponowny test, aby sprawdzić, czy zasięg się poprawił.

Jak i gdzie ustawić router Wi-Fi w domu?

Najkorzystniejsze rozwiązanie to ulokowanie routera w centralnym punkcie domu, aby zasięg Wi-Fi obejmował jak najwięcej pomieszczeń. Sygnał rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach, więc kluczowe jest znalezienie miejsca dla routera, które zagwarantuje pokrycie wszystkich istotnych obszarów. W przypadku domów wielopoziomowych rozważ montaż routera na suficie niższego piętra, aby objąć oba poziomy. Pamiętaj, że im dalej znajduje się urządzenie odbiorcze od routera, tym słabszy będzie sygnał Wi-Fi.

Unikaj umieszczania routera w pobliżu innych elektronicznych sprzętów, np. systemów audio, dekoderów, telewizorów itp., ponieważ mogą one zakłócać sygnał Wi-Fi. Dodatkowo, staraj się umieścić go z dala od dużych mebli wykonanych z metalu, takich jak lodówki, szafy czy piece, które mogą również wpływać na jakość sygnału.

Router powinien być umieszczony na poziomie wzroku lub wyżej, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie sygnału. Dodatkowo warto sprawdzić, w jaki sposób producent zaprojektował router. Jeśli posiada diody sygnalizacyjne, upewnij się, że są one skierowane w kierunku pomieszczenia, które chcesz pokryć sygnałem. Warto także zauważyć, że w zależności od modelu, router może być ustawiony pionowo lub poziomo, co może wpłynąć na jego efektywne działanie.