Uczestnicy parady zebrali się w punkcie strefy Kiss+Ride Dworca Wileńskiego obok prawosławnego soboru metropolitalnego Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie, a następnie przeszli w kierunku ronda Wiatraczna.

Reklama

Postulaty uczestników

Organizatorem wydarzenia była organizacja Praga Równości. Na stronie wydarzenia na Facebooku podano, że uczestnicy domagają się m.in. "legalizacji małżeństw między osobami tej samej płci z prawem do adopcji dzieci", "wprowadzenia trzeciej i w razie potrzeby kolejnych kategorii płci na dowodach osobistych i w paszportach lub zniesienia oznaczania płci w dokumentach" i "zakazu mowy nienawiści wobec mniejszości seksualnych, osób pracujących seksualnie i innych społeczności doświadczających wykluczeń, jakie nie są jeszcze ujęte w prawie".

Kontrdemonstracja

Reklama

Jak poinformował Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji, wydarzenie przebiegło w spokojnej atmosferze, nie odnotowano żadnych poważniejszych zdarzeń.

Na trasie marszu odbywał się kontrdemonstracja zorganizowana przez Narodowe Odrodzenie Polski, jednak skończyło się na obraźliwych transparentach typu "Zakaz pedałowania" czy "Polska bez pedałów".

Trzy Parady Równości

Była to pierwsza z tegorocznych Parad Równości w Warszawie. Dwie kolejne zaplanowane są na 15 i 22 czerwca.