Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że czwartek, 20 czerwca 2024 r., w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. O zdarzeniu poinformowano w czwartek na platformie X.

Reklama

W komunikacie wskazano, że do zdarzenia doszło przed godziną 10.00 w trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Jak doszło do incydentu?

W opublikowanym komunikacie przekazano, że doszło do przekroczenia prędkości dźwięku podczas lotu na wysokości około 1000 stóp. Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach. Zaznaczono, że zgodnie z obowiązującymi procedurami dalsze czynności prowadzi Placówka Żandarmerii Wojskowej w Malborku oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Czy wojsko pokryje koszty napraw?

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało, że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków dochowując najwyższej staranności, aby przywrócić stan sprzed zdarzenia.