Reklama

Legalność pobytu przedłużona. Najważniejszą zmianą jest przedłużenie legalności pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 roku. Osoby objęte ochroną czasową nadal będą mogły liczyć na wsparcie, ale jego zasady ulegną modyfikacji.

Zmiany w zasadach zakwaterowania. Od 1 lipca zakwaterowanie uchodźców będzie możliwe tylko w obiektach zbiorowego zakwaterowania prowadzonych na polecenie wojewodów. Oznacza to koniec wypłacania świadczeń pieniężnych za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców w lokalach prywatnych. Osoby potrzebujące wsparcia będą musiały zgłosić się do wojewody, który wskaże im miejsce w odpowiednim ośrodku.

Zmiany w zasadach pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Wejdą w życie już 1 lipca

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Nowe przepisy przewidują również specjalne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów oraz osób starszych. Wojewodowie będą mogli podpisywać umowy z organizacjami pożytku publicznego, które zapewnią tym osobom zakwaterowanie na specjalnych warunkach.

Konsultacje i rekomendacje. Zmiany w ustawie pomocowej zostały wypracowane w ramach szerokich konsultacji z organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami państwowymi. Powołano również grupę roboczą, która opracowała rekomendacje dotyczące stosowania nowych przepisów.

Komentarz wiceministra Macieja Duszczyka

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk podkreślił, że Polska od początku wojny w Ukrainie solidarnie wspierała uchodźców. Dotychczasowe rozwiązania ustawowe sprawdziły się i wypełniły swoje zadania. Uchodźcy wojenni odnaleźli się w naszym kraju - kształcą się, pracują, rozwijają. W coraz większym stopniu stają się członkami naszych lokalnych społeczności - powiedział. Dodał jednak, że osoby, które nadal potrzebują wsparcia, mogą na nie liczyć.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie