Higiena i wyposażenie szkolnych łazienek często podostawiają wiele do życzenia. Choć powinny być regularnie sprzątane i dezynfekowane by zapewnić odpowiedni poziom higieny - w praktyce nie zawsze tak jest. Nierzadko występują m.in. problemy z dostępnością podstawowych środków higienicznych, takich jak mydło, papier toaletowy czy ręczniki papierowe.

Reklama

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Różowe skrzyneczki w szkołach

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w środę, że od roku szkolnego 2024/2025 wprowadzi pilotażowy program dostarczania środków higieny menstruacyjnej do szkół i placówek oświatowych.

Program ten ma na celu edukowanie na temat cyklu menstruacyjnego i zmniejszenie stygmatyzacji związanej z menstruacją. Ma charakter pilotażowy. "W ramach programu wybrana zostanie reprezentatywna grupa badawcza szkół, do której skierowany zostanie projekt w zakresie dostępności do środków higieny menstruacyjnej w szkołach" — informuje MEN.

Reklama

Jak dodaje, rzetelna edukacja dotycząca cyklu menstruacyjnego i zabezpieczenie potrzeb z niej wynikających pozwoli niwelować stygmatyzację towarzyszące miesiączce. "Zarówno urządzenia, jak i środki czystości, mają za zadanie zapewnić przebywającym w szkole i placówce osobom czystość, co bezpośrednio wpływa na profilaktykę zdrowia, oraz poczucie komfortu psychicznego związanego z realizacją swoich podstawowych potrzeb" — zaznacza.

MEN zaplanowało też wprowadzenie zmian dotyczących standardów higienicznych w szkołach. W szkolnych łazienkach ma być zapewnione mydło, papier toaletowy oraz ciepła i zimna woda. Choć wyposażenie to wydaje się oczywiste, obecnie często widoczne są braki w tym zakresie.

Specjalne skrzyneczki dla uczennic - pilotaż

Program ma w założeniu wspierać działania samorządów i innych organów zarządzających szkołami. Zgodnie z nim, zostaną opracowane rekomendacje dotyczące dalszych, systemowych działań i zachęcenie szkół do zapewniania dostępu do środków higieny.

Tzw. różowe skrzyneczki wypełnione podpaskami i tamponami rozprowadza od 2019 roku Fundacja Różowa Skrzyneczka. Fundacja podkreśla, że ok. 500 tys. kobiet w Polsce nie stać na zakup środków higienicznych. Z kolei inne badania wskazują, że ponad 20 proc. uczennic musiało opuścić szkołę i zrezygnować z lekcji z powodu braku tych środków. 10 proc. z tego powodu nie poszło do szkoły.

Mydło i papier toaletowy – zmiany od 11 lipca

To kolejny krok mający na celu poprawę warunków higienicznych w polskich szkołach. Pierwszą zmianą były wprowadzone rozporządzeniem regulacje dotyczące zapewnienia mydła i papieru toaletowego w szkolnych łazienkach. Wejdą one w życie 11 lipca.