Do stołecznego ratusza wpłynęło ponad osiem tysięcy ankiet. Już teraz można powiedzieć, że zainteresowanie tymi konsultacjami było największe z dotychczasowych - mówi Monika Beutch, rzeczniczka prasowa urzędu miasta, cytowana przez DGP.

Reklama

Władze miasta mają 60 dni na przedstawienie raportu po konsultacjach. "Rada gminy może wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu między godz. 22 a 6 w całym mieście lub punktowo, np. w poszczególnych dzielnicach" - czytamy. Według "DGP" jest już gotowy projekt uchwały dotyczący nocnej prohibicji w stolicy. W ubiegłym miesiącu złożył go miejski aktywista Jan Śpiewak.

Alkohol w Warszawie

W Warszawie alkohol jest sprzedawany w ponad sześciu tysiącach punktów, w tym w 3388 detalicznych i 2839 punktach gastronomicznych. Według badań Barometru wykonanych pod koniec 2023 r. 60 proc. mieszkańców popiera nocną prohibicję, przeciwko jest 32 procent ankietowanych.

Handlowcy i przedsiębiorcy są przeciwni ograniczeniom. Prezes Polskiej Izby Handlu, Maciej Ptaszyński uważa, że prohibicja nie będzie miała efektów prozdrowotnych i może rozwinąć się proceder nielegalnej sprzedaży.

Reklama

Prohibicja w innych miastach

W Krakowie ograniczenie obowiązuje w całym mieście od północy do godz. 5.30. Chwalą je władze, a miejscowa policja podaje, że liczba nocnych interwencji związanych z alkoholem spadła o połowę.

Jednak raport straży miejskiej za ubiegły rok wskazuje, że wzrosła liczba zgłoszeń związanych m.in. z osobami nietrzeźwymi i ze spożywaniem napojów wyskokowych w miejscach zabronionych czy nocnych kontroli w centrum miasta. Dwie pierwsze kategorie jednak nie muszą dotyczyć interwencji nocnych, a ostatnią można tłumaczyć np. zwiększonym napływem turystów – w 2023 r. było ich o ok. 1 mln więcej niż rok wcześniej.

W Olsztynie nocna prohibicja obowiązuje od 2018 r. na terenie całego miasta. Mirosław Arczak, działacz społeczny i radny ze Wspólnego Olsztyna, wskazuje, że dzięki niej zanikły bójki i hałasy przy sklepach. Jednak nie jest pewny, czy ograniczenie powinno się rozciągać na całe miasto, czy ograniczać do rejonów, w których było najwięcej zgłoszeń.

Więcej na temat prohibicji przeczytasz w artykule pod tytułem "Koniec alkoholu nocą na koniec wakacji" autorstwa Krystiana Rosińskiego w Dzienniku Gazecie Prawnej >>>