Podwyżki biletów PKP Intercity. Więcej za podróż do Niemiec

Według PKP Intercity winę za taki stan rzeczy ponosi niemiecki przewoźnik – koleje Deutsche Bahn, a podwyżki mają być wynikiem wzrostu kosztów eksploatacji, obsługi taboru, dostępu do infrastruktury oraz cen energii. Polska spółka tłumaczy także, że ceny biletów na pociągi międzynarodowe są ustalane procentowo i zależą od popytu: im więcej chętnych, tym droższe bilety.

Ekspert ds. transportu dr Michał Beim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zauważa w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że ceny biletów na międzynarodowe połączenia kolejowe są znacznie wyższe niż w taryfie krajowej. Na przykład, bilet na podróż z Poznania do Warszawy kosztuje 149 zł, podczas gdy bilet do Berlina, choć podróż trwa krócej, kosztuje ponad 200 zł.

Reklama

Marek Józefiak, regularnie podróżujący do Berlina, zwraca uwagę w "Wyborczej", że jeszcze w ubiegłym roku można było kupić bilety promocyjne za około 60 zł przy zakupie z 30-dniowym wyprzedzeniem. Obecnie takie okazje są nieosiągalne, a standardowa cena biletu na miesiąc przed podróżą wynosi 152,86 zł, co stanowi wzrost o 125 proc. w ciągu roku.

Reklama

Podróżni wybierają FlixBusa

Wzrosły również ceny biletów biletów do Frankfurtu nad Odrą. Jeszcze przed 1 czerwca bilet kosztował 93 zł, zaś obecnie trzeba zapłacić około 200 zł. Tak wysokie ceny nie zachęcają podróżnych do korzystania z kolei.

W związku z tym wiele pasażerów wybiera alternatywne środki transportu, takie jak autobusy. FlixBus oferuje bilety z Poznania do Berlina za 110-120 zł przy zakupie na 24 godziny przed odjazdem, a z wyprzedzeniem dwutygodniowym lub miesięcznym ceny wynoszą około 79 zł. W porównaniu do pociągu (200,60 zł) FlixBus jest zdecydowanie tańszą opcją.