W raporcie nieruchomosci-online.pl wskazują, że spadek zainteresowania był widoczny głównie w przypadku mieszkań większych niż kawalerki. Spadek zainteresowania odczuło prawie 50 proc. agentów, którzy wzięli udział w badaniu nastrojów nieruchomosci-online.pl. W przypadku mieszkań 1-pokojowych mniejszy ruch w swoich biurach zauważyło 32 proc. pośredników.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Spadek zainteresowania mieszkaniami – z czego wynika?

Eksperci szacują, że spadek zainteresowania mieszkaniami na rynku wtórnym to efekt programu Bezpieczny kredyt 2 proc. "W II kwartale 2023 r., kiedy było już przesądzone, że ówczesny Bezpieczny Kredyt 2 proc. rusza od lipca, zainteresowanie mieszkaniami było o 17 proc. wyższe niż obecnie o tej porze roku" – podkreślił Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.

Reklama

Analitycy ocenili, że przyczyną może być także fakt, że liczba ogłoszeń na rynku wtórnym rośnie, ponieważ wzrasta liczba ofert deweloperów. Ponadto, zdaniem ekspertów, niektórzy właściciele mogli już przestać wierzyć w program Kredyt na Start i związaną z nim szansę na większy zysk, przez co nie odwlekają decyzji o wystawieniu mieszkania na sprzedaż.

Sytuacja na rynku nieruchomości. Ceny rosną, ale nieznacznie

W raporcie czytamy również, że w II kwartale tego roku ceny mieszkań w wielu miastach nie wzrosły, lub wzrosły nieznacznie. W niektórych z kolei nawet spadły.

Ceny nie zmieniły się w przypadku mieszkań 1-pokojowych w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Kielce, Olsztyn czy Zielona Góra. Z kolei w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu i Wrocławiu cena za metr kwadratowy wzrosła, ale tylko o 1-2 proc. W Katowicach zaś zauważalny był nawet spadek średniej ceny.

Podobna sytuacja była w przypadku mieszkań 2-pokojowych. Gorzów Wielkopolski odnotował spadek średniej ceny o ponad 1 proc., Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin pozostały z niezmienionymi cenami, a Katowice, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin odnotowały podwyżki o 1-2 proc.