Na terenie Międzynarodowych Targów Lubelskich pojawi się około 60 wystawców. Wszyscy swoją ofertę kierują do księży. Wiele ze sprzedawanych przedmiotów może zaskakiwać.

Reklama

Przed halą targową stanie wielka przyczepa z konstrukcją z 16 dzwonów o łącznej wadze 400 kg. To przedsmak oferty poznańskiej firmy Prais. "Przywieziemy do Lublina carillon;system pozwalający na wygrywanie melodii, hejnałów i kurantów zegarowych" - mówi Patryk Prais, syn właściciela poznańskiej firmy. Oprócz carillonu poznaniacy oferują też zegary wieżowe, napędy dzwonów, cyfrowe rzutniki tekstów, jak i niezwykle specjalistyczny sprzęt, jakim jest automatyka do odsłaniania obrazów.

Z kolei łódzka firma Scapha oferuje szaty liturgiczne: ornaty, alby, komże, stuły i kapy. "Czy w naszej branży jest moda? My wprowadzamy modę na jakość, szyjąc ornaty z wysokiej jakości naturalnych tkanin. Z wełny, lnu" – wylicza Maciej Zieliński, współwłaściciel firmy. Jego zdaniem tak jak osoby świeckie potrzebują garnituru, w którym się będą dobrze czuły, tak ksiądz ma prawo do komfortowego stroju. "Ksiądz odprawiający mszę nie może tego robić w ciężkim syntetyku" – dodaje i radzi, by zainteresowani kupnem ornatu się nie dziwili, że wystawca zapyta o wystrój kościoła. "Inne szaty pasują do zabytkowej świątyni, a inne do nowoczesnego prezbiterium" - mówi.

Na targach pojawi się także stoisko firmy Chomik. Nie oferuje ona jednak żywych zwierząt, a figurki do szopek. "Józef, Maria i Dzieciątko to nowość w naszej ofercie, idealny zakup dla każdej parafii, bo figury do szopki mogą mieć nawet półtora metra wzrostu" – mówi przedstawiciele hurtowni i zdradza, że hitem tegorocznych szopek mogą być tryskające źródełka.

O ile figurki nie dziwią, to już stoisko z fotelami masującymi i hydromasażem wydaje się nieco ekstrawaganckie. "Taki fotel będzie dobrym wyposażeniem kancelarii parafialnej, bo po kilku godzinach siedzenia za biurkiem masaż jest wskazany" – zachwala Jarosław Zimnoch, właściciel firmy Domowe Sanatorium. "Zwłaszcza że księża mówią, że nie wypada, by chodzili do masażystów. A księża, tak jak wszyscy ludzie, mają kłopoty z kręgosłupem i potrzebują relaksu" - dodaje.

Pierwsze Lubelskie Targi Sakralne odbędą się między 15 a 17 września na terenie Międzynarodowych Targów Lubelskich w parku Ludowym. Wstęp na ekspozycję gratis.