Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni wydał komunikat ostrzegając, że w ostatnich badaniach jakości wody z Wodociągu Zbiorowego Zaopatrzenia Bochnia stwierdzono przekroczenie normatywnej ogólnej liczby mikroorganizmów W związku z tym woda została uznana za warunkowo przydatną do spożycia.

Reklama

Co to oznacza?

W badanych próbkach wody nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli, Escherichia coli ani Enterokoków, co jest pozytywnym wynikiem. Niemniej jednak, ze względu na stwierdzone mikroorganizmy, woda wymaga przegotowania przed spożyciem.

Jakie są zalecenia?

Woda powinna być gotowana przez minimum 2 minuty, a po zagotowaniu należy ją ostudzić w sposób naturalny, unikając gwałtownego schładzania. Przegotowana woda jest zalecana do: przygotowania posiłków,
mycia surowych owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Kiedy można używać nieprzegotowanej wody?

Bez przegotowania woda może być używana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) oraz spłukiwania toalet.

Władze miasta informują, że trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody do norm zgodnych z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).

Do kiedy obowiązują zalecenia sanepidu?

Zalecenia dotyczące przegotowywania wody obowiązują do momentu wydania kolejnego komunikatu. Mieszkańcy są proszeni o stosowanie się do tych zaleceń dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego.