W niedzielę ratownicy TOPR ewakuowali co najmniej 20 osób z Doliny Pięciu Stawów i Doliny Roztoki. Turyści cierpieli na wymioty, biegunkę i osłabienie, a przyczyna tych objawów nie jest jeszcze potwierdzona. Akcje ratunkowe trwały do rana. Takie informacje przekazał dyżurny ratownik TOPR Interii.

Reklama

Najprawdopodobniej przyczyną ich objawów był nieżyt żołądkowo-jelitowy. Interia ustaliła, że wszyscy pili wodę z górskiego potoku poza jedną osobą, która była w najlepszym stanie, więc to najpewniej wina właśnie tej wody.

Troje nastolatków trafiło na SOR, a dwoje innych zostało przyjętych na oddział dziecięcy. Interia dowiedziała się, że to nie pierwszy raz, kiedy do szpitala w Zakopanem trafiają osoby z zatruciem wywołanym piciem wody z górskich strumieni.

Tragiczny wypadek na Orlej Perci

To nie jedyne wyzwanie, z którym ostatnio zmierzyło się Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W piątek na Orlej Perci doszło do tragicznego wypadku - 28-letni mężczyzna spadł z dużej wysokości i zginął na miejscu. W ciągu całego weekendu ratownicy przeprowadzili dziesiątki akcji ratunkowych.

Ostrzeżenia TOPR

TOPR zaleca, aby przed wyprawą górską zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz sprawdzić prognozę pogody. Sprawdź, jak zachowywać się na szlakach podczas burzy, silnego wiatru czy w przypadku spotkania z niedźwiedziem.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na grzbietach górskich, na szlakach z zamontowanymi sztucznymi ułatwieniami (łańcuchy, klamry itp.) oraz w pobliżu cieków wodnych.

W wyższych partiach gór, na eksponowanych terenach, zaleca się noszenie kasku. Latem, gdy w górach jest dużo turystów, łatwo o spadające kamienie, które mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Podczas silnego wiatru na szlakach mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Reklama

W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie, bez gwałtownych ruchów, oddalić się w przeciwnym kierunku.

Na szlakach przebiegających w pobliżu stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.

Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego, odradza się działalność taternicką w tym rejonie. TOPR zaleca również zachowanie szczególnej ostrożności podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.