Zezwolenie na utrzymywanie lub hodowlę psa rasy agresywnej można zdobyć w kilku sposób. Osobiście – składając dokumenty w urzędzie miasta lub gminy. Możesz wysyłać niezbędne dokumenty listownie. Możesz wypełnić formularze elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP. Dokumenty przesłane elektronicznie muszą być podpisane przy użyciu profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Reklama

Kto musi ubiegać się o zezwolenie?

Każdy, kto chce posiadać psa należącego do rasy uznawanej za agresywną, musi uzyskać odpowiednie zezwolenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dotyczy to zarówno prywatnych właścicieli, jak i osób prowadzących hodowlę.

Rasy psów uznawane za agresywne w Polsce

Od 1998 r. za rasy psów agresywnych w Polsce uznaje się amerykańskiego pit bull terriera. perro de Presa Mallorquin (pies z Majorki), buldoga amerykańskiego, doga argentyńskiego, Perro de Presa Canario (pies kanaryjski), tosa inu, rottweilera, akbash dog, anatolian karabash, moskiewskiego stróżującego, owczarka kaukaskiego.

Jakie są warunki otrzymania zezwolenia?

Zezwolenie otrzymasz pod warunkiem, że zapewnisz, iż pies będzie trzymany w bezpiecznych warunkach, które nie stanowią zagrożenia dla otoczenia, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Wniosek musi być złożony przed zakupem psa lub rozpoczęciem hodowli.

Gdzie składać wniosek?

Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, urzędach dzielnicowych (dotyczy Warszawy), urzędach miast na prawach powiatu. Dokumenty muszą być dostarczone do urzędu w miejscowości, gdzie zamierzasz utrzymywać psa lub prowadzić hodowlę.

Jakie są opłaty?

Reklama

Do wniosku musisz dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej 82 zł za zezwolenie na posiadanie psa w celach prywatnych. 616 zł za zezwolenie na hodowlę (działalność gospodarcza).

Jak długo trzeba czekać?

Decyzja urzędu powinna zostać podjęta w ciągu miesiąca. W szczególnych przypadkach czas ten może się wydłużyć do dwóch miesięcy. Urząd poinformuje o ewentualnym wydłużeniu terminu.

Co zrobić, jeśli decyzja będzie negatywna?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją, masz prawo odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję. Możesz również zrezygnować z odwołania, składając oświadczenie o zrzeczeniu się tego prawa – wtedy decyzja stanie się prawomocna od razu.

OBSERWUJ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie