Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych, które mają na celu wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze zbycia majątku trwałego przedsiębiorstwa.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Czym jest składka zdrowotna?

Reklama

Składka zdrowotna to obowiązkowa opłata, która finansuje polski system opieki zdrowotnej. Jej wysokość i sposób obliczania zależą od wielu czynników, takich jak:

  • Status zawodowy: czy jesteś pracownikiem etatowym, prowadzisz działalność gospodarczą, czy jesteś emerytem?
  • Wysokość dochodów: od niej zależy podstawą wymiaru składki.
  • Forma opodatkowania: czy rozliczasz się według skali podatkowej, czy korzystasz z liniowej lub ryczałtu?

Co zawierają nowe przepisy?

Zgodnie z nowymi przepisami, przychody ze zbycia środków trwałych nie będą stanowiły podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla podatników rozliczających się zarówno według skali podatkowej, jak i podatku liniowego, a także dla tych, którzy osiągają dochody z praw autorskich i pokrewnych. Sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie miała wpływu na wysokość składki zdrowotnej.

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2025 roku

Projekt ustawy przewiduje, że przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wliczane do podstawy wymiaru składki zdrowotnej u podatników rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym. Ministerstwo Zdrowia wskazało, że proponowane zmiany są odpowiedzią na zwiększone obciążenia finansowe przedsiębiorców wynikające z podwyżki składki zdrowotnej wprowadzonej wraz z Polskim Ładem. Resort podkreślił, że nowe regulacje mają na celu poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstw.

W założeniach opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych rządu podkreślono, że obowiązek uiszczania składki zdrowotnej od części dochodu osiągniętego ze sprzedaży środków trwałych jest przez przedsiębiorców postrzegany jako niesprawiedliwy, ponieważ nie jest związany z ich podstawową działalnością gospodarczą i może prowadzić do sporadycznych, znaczących wzrostów dochodu, np. w przypadku sprzedaży nieruchomości, co z kolei skutkuje wyższą składką zdrowotną.

Reklama

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

W minionym tygodniu minister finansów Andrzej Domański zapowiedział zniesienie od 1 stycznia 2025 roku obowiązku odprowadzania składki od przychodów ze sprzedaży środków trwałych, takich jak nieruchomości. W kwietniu bieżącego roku minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister finansów Andrzej Domański zaprezentowali kompleksowy projekt reformy składki zdrowotnej, obejmujący zarówno zniesienie obowiązku odprowadzania składki od zbywalnych środków trwałych, jak i modyfikację stawek składki dla przedsiębiorców.

W projekcie budżetu na rok 2025 przewidziano kwotę 4 miliardów złotych na uzupełnienie środków Narodowego Funduszu Zdrowia, których zmniejszenie wynika z obniżki składki zdrowotnej. Składka zdrowotna jest głównym źródłem dochodów finansujących system ochrony zdrowia. W projekcie budżetu NFZ na rok 2025 założono, że ponad 87,5 proc. wszystkich środków Funduszu, czyli ponad 173,1 mld zł, pochodzić będzie ze składek ubezpieczonych.