Celem ustawy jest dostosowanie polskiego porządku prawnego do unijnej dyrektywy, która wprowadza globalny minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych i krajowych grup kapitałowych. Jak zapowiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman, nowy podatek obejmie około 7 tysięcy przedsiębiorstw.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Zgodnie z przeprowadzoną oceną skutków regulacji, nowe przepisy przyniosą budżetowi państwa dodatkowe dochody w wysokości przekraczającej 23,9 mld zł w ciągu dekady, przy jednoczesnych wydatkach szacowanych na nieco mniej niż 370 mln zł w tym samym okresie.
Dla kogo podatek wyrównawczy?
Nowe regulacje obejmą podmioty wchodzące w skład międzynarodowych lub krajowych grup kapitałowych, które w ciągu ostatnich czterech lat osiągnęły przynajmniej dwukrotnie przychód grupowy przekraczający 750 milionów euro. Ustawa precyzuje, że grupą międzynarodową jest taka, która prowadzi działalność gospodarczą poza granicami Polski, podczas gdy grupa krajowa skupia wyłącznie podmioty działające na terenie naszego kraju.
Podmioty te zobowiązane będą do dokonania oszacowania osiągniętego dochodu zgodnie z przepisami ustawy oraz obliczenia wysokości zapłaconych podatków w celu przeprowadzenia testu efektywnej stawki podatkowej. W przypadku, gdy efektywna stawka podatkowa będzie niższa niż 15 proc., przedsiębiorstwo będzie miało obowiązek uiszczenia podatku uzupełniającego.
Dodatkowy podatek wyrównawczy
Ustawa przewiduje również dodatkowy podatek wyrównawczy za poprzednie lata podatkowe, który może powstać w przypadku dokonania przez podatnika korekt skutkujących obniżeniem podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), co prowadzi do zmniejszenia efektywnej stawki podatkowej.
W konsekwencji dokonanej korekty, przedsiębiorstwo będzie zobowiązane do ponownego obliczenia dochodu za dany rok podatkowy oraz efektywnej stawki podatkowej. W przypadku, gdy obliczona efektywna stawka okaże się niższa od pierwotnie ustalonej, przedsiębiorstwo zostanie obciążone dodatkowym zobowiązaniem podatkowym.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Przepisy ustawy zaczną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem niektórych regulacji, które wejdą w życie następnego dnia po ich ogłoszeniu.
Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium