Na początku grudnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw Opublikowano rozporządzenie, w którym oficjalnie ogłoszony został termin kwalifikacji wojskowej. Na tej podstawie będzie wiadomo, do kogo dotrą pierwsze pisma o konieczności stawienia się i odebrania kategorii wojskowej. Już dziś wiadomo, że najbliższa kwalifikacja wojskowa obejmie 230 tys. osób.

Reklama

Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku. Kto dostanie list od wojska?

Z rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) wynika, że kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 3 lutego i zakończy się 30 kwietnia 2025 r. W sumie 391 komisji lekarskich zbadają stan zdrowia i przydzielą odpowiednią kategorię wojskową, uprawniającą, bądź nie, do służenia w przyszłości w szeregach armii.

Najbliższa kwalifikacja wojskowa obejmie kilka roczników, a wezwań powinny spodziewać się następujące osoby:

  • mężczyźni 19-letni (urodzeni w 2006 r.), tzw. rocznik podstawowy,
  • mężczyźni 20-24-letni (urodzeni w latach 2001–2005), tzw. roczniki starsze, którzy jeszcze nie spełnili obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej,
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2025 r. Ponowne wezwanie tej kategorii osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim pozwoli na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności "A", "D" lub "E",
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2025 r., pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji będą wnioskować o jej zmianę,
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w tych zawodach;
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej? Nie tylko grzywna

Wezwanie do stawienia się na kwalifikacji wojskowej powinno zostać dostarczone do zainteresowanego najpóźniej na 7 dni przed terminem kwalifikacji. Po otrzymaniu wezwania z gminy każdy powinien stawić się na daną godzinę, a jeśli nie będzie mógł, to wcześniej powinien o tym powiadomić swój urząd gminy. W takiej sytuacji zostanie wyznaczony dla niej nowy termin.

Zgodnie z art. 59 ust. 8 ustawy o obronie Ojczyzny, za niestawienie się na kwalifikację wojskową bez uzasadnionej przyczyny grozi "grzywna w celu przymuszenia". Może ją nałożyć "[…] właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji". Ponadto może zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję osoby, która nie stawiła się na kwalifikację wojskową.

Natomiast zgodnie z art. 681 pkt. 1, karze ograniczenia wolności lub grzywny podlega osoba, która nie stawia się na kwalifikację wojskową lub odmawia przedstawienia wymaganych dokumentów.