Nowy obowiązek już od grudnia 2024
Od 23 grudnia 2024 roku obowiązują nowe przepisy nakładające obowiązek instalacji czujników dymu i tlenku węgla (czadu) w mieszkaniach, wynajmowanych domach, pokojach oraz miejscach noclegowych. Nowe regulacje są odpowiedzią na niepokojące statystyki dotyczące pożarów i zatruć. Zaś ich celem ma ochrona życia oraz zdrowia mieszkańców i użytkowników budynków.
Nowe przepisy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 listopada 2024 roku, zmieniającym istniejące przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2024 r. poz. 1716). Jak podaje portal GOV.pl, rozporządzenie wprowadza obowiązek zamontowania czujników dymu i czadu w mieszkaniach, wynajmowanych domach, pokojach oraz miejscach noclegowych.
Obowiązkowe czujniki dymu i czadu: dla kogo obowiązkowe czujniki od grudnia 2024
Rozporządzenie weszło w życie 23 grudnia 2024. Jednak w praktyce termin zamontowania takich czujników jest zależny od rodzaju budynku. Bowiem nie we wszystkich przypadkach należy mieć zamontowany czujnik dymu już od grudnia 2024. I tak:
- pomieszczenia i lokale mieszkalne, w których świadczone są usługi hotelarskie (tj. związane z krótkotrwałym, ogólnie dostępnym wynajmowaniem domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych etc.) należy możliwie szybko wyposażyć w autonomiczne czujki dymu oraz autonomiczne czujki tlenku węgla. Termin wprowadzenia obowiązku zaplanowano na 30 czerwca 2026 r.;
- lokale mieszkalne i ich pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania paliw stałych, ciekłych lub gazowych, a które będą użytkowane w takiej formie na dzień 23 grudnia 2024 r., muszą spełniać wymagania dotyczące instalacji autonomicznych czujek dymu oraz tlenku węgla od 1 stycznia 2030 r.;
- w pozostałych przypadkach (nowo wznoszone budynki mieszkalne oraz pomieszczenia mieszkalne lub jednostki mieszkalne przeznaczone do świadczenia usług hotelarskich) obowiązki dotyczące instalowania autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla należy spełnić do 22 stycznia 2025 r. – czyli po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia;
- w budynkach, dla których przed 23 grudnia 2024 r. wydano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, złożono wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o zatwierdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego (opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów przeciwpożarowych) lub dokonano zgłoszenia budowy bądź robót budowlanych, obowiązek oznakowania ścian oddzielenia przeciwpożarowego wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r.
Jakie czujniki dymu i czadu są odpowiednie do użytku
Jakie czujniki dymu i czadu należy zainstalować? Wymagane są urządzenia dobrej jakości, posiadające odpowiednią certyfikację na rynek europejski. A także opatrzone oznaczeniami producenta. Po wybraniu odpowiedniego urządzenia, należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Stosowanie się do zwartych w niej wytycznych umożliwi prawidłowe działanie czujnika.
Czujniki dymu i czadu odpowiednie do zamontowania powinny w ciągu maksymalnie 3 minut emitować alarmy wizualne, dźwiękowe i/lub automatycznie uruchamiać system awaryjnej wentylacji. Ponadto czujniki te powinny dodatkowo posiadać optyczne wskaźniki w określonych kolorach, sygnalizujące prawidłowe działanie urządzenia oraz wyraźnie ostrzegające o niebezpiecznym stężeniu tlenku węgla.