Osoby, które mają wadę wzroku i które – zgodnie z orzeczeniem lekarskim powinny prowadzić pojazd mechaniczny w okularach, co ujęte jest na rewersie prawa jazdy w rubryce nr 12 - mogą stracić prawo jazdy lub otrzymać wysoki mandat gdy się do tego nie zastosują.
Określony, specjalny kod wpisany w rubrykę w dokumencie jakim jest prawo jazdy, nakłada ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Za niezastosowanie się do tych ograniczeń grożą poważne konsekwencje.

Sprawdź tę rubrykę w prawie jazdy

Reklama
Masz wadę wzroku? Sprawdź rubrykę na rewersie swojego prawa jazdy. Oznaczona jest ona nr 12. Kody i subkody określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami i wynikają z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 20.05.2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. W rubryce można znaleźć następujące kody:
  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe oraz
  • 01.07 – indywidualna korekta lub ochrona wzroku.
Osoba, która w rubryce nr 12 swojego prawa jazdy ma wpisany kod 01.01 nie może prowadzić samochodu w soczewkach kontaktowych i, oczywiście, bez okularów. Z kolei osoba, która w rubryce nr 12 swojego prawa jazdy ma wpisany kod 01.02 nie może prowadzić samochodu w okularach oraz bez soczewek kontaktowych. Wybór dotyczący okularów lub soczewek kontaktowych do prowadzenia pojazdu mają jedynie osoby, u których w prawie jazdy widnieje w rubryce nr 12 kod 01.06.

Jakie konsekwencje za niedostosowanie się do przepisów?

W przypadku niedostosowania się do przepisów kierowca naraża się na mandat w wysokości od 1,5 tys. do 5 tys. zł. Może także stracić prawo jazdy.
Jak poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Piszu, "mając wadę wzroku warto sprawdzić swoje prawo jazdy, a dokładniej rubrykę nr 12 znajdującą się na rewersie. Umieszcza się w niej liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe".
"Konsekwencje, które czekają na kierowcę prowadzącego pojazd mechaniczny bez uprawnień – wynikają z art. 94 par. 1 i par. 3 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z ww. przepisem – Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. Co więcej – w razie popełnienia wykroczenia polegającego na prowadzeniu pojazdu bez uprawnień – sąd orzeka wobec takiego kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów" - czytamy w komunikacie policji.