Ostrzeżenie o możliwej korupcynjej zmianie projektu nowelizacji Centralne Biuro Antykorupcyjne wysłało już do premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu. Prokurator Generalny otrzymał też zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Reklama

W komunikacie CBA napisano, że "zagrożony został interes ekonomiczny kraju". Chodzi tu o pracę nad projektem nowelizacji stawy o grach i zakładach wzajemnych. W ich trakcie znikł zapis o dodatkowym opodatkowaniu prywatnej działalności hazardowej. Wcześniej propnowno obłożyć najmniejsze zakłady 10-procentowym podatkiem.

Na tej zmianie państwo mogło stracić nawet pół miliarda złotych. Pieniądze uzyskane w ten sposób miały być przeznaczone na budowę stadionów i inne inwestycje związane z Euro 2012.

Informacje CBA skomentował Zbigniew Wassermann z PiS. Według niego ta sprawa może przebić aferę Rywina. "Komuś zależy na tym, żeby nie dopuścić do zmiany przepisów" - powiedział w TVN24. "Patrzę na to z niepokojem, bo wygląda na to, że procedura wpływu na treść ustaw i kupowanie ustaw nie jest fikcją" - podkreślił poseł.

Skojarzenia z aferą Rywina ma też Kancelaria Prezydenta. "Pan prezydent jest ogromnie zaniepokojony, jest również, nie ukrywam, zbulwersowany sytuacją. Nam się wydawało, że takie wydarzenia, do jakich dochodziło kilka lat temu, jak afera Rywina, w Polsce już miejsca mieć nie będą" - powiedział minister prezydenckiej kancelarii Paweł Wypych.

Reklama