Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, odnaleziony w okolicach miejscowości Bartosze w powiecie ełckim naszyjnik jest wykonany z brązowego pręta o okrągłym przekroju i na całej długości zdobiony grupami podwójnych rowków. Artefakt ma ponad 2,5 tys. lat; został datowany na V okres epoki brązu lub tzw. Hallstatt C. Według służb konserwatorskich należy go łączyć ze schyłkiem społeczności grupy mazurskiej kultury łużyckiej lub pierwszymi przejawami działalności ugrupowań kultury kurhanów zachodniobałtyjskich.

Skarb na Mazurach. Trafi do muzeum

Chronologię naszyjnika określili specjaliści z centrum archeologii stosowanej przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. Zabytek zostanie tam przekazany do analiz metaloznawczych. Następnie trafi do któregoś z muzeów w regionie.

Reklama

Naszyjnika datowanego na tę epokę od dawna nikt na naszym terenie nie znalazł. Mieliśmy parę siekierek pochodzących z poszukiwań i trochę zapinek, ale młodszych - z okresu rzymskiego- powiedziała PAP Magdalena Kozicka, specjalista ds. archeologii w ełckiej delegaturze WUOZ. Dodała, że cenny zabytek został odnaleziony przez syna właściciela gospodarstwa podczas prac prowadzonych na pastwisku, które miały poprawić dostęp bydła do oczka wodnego. Znalazca przekazał zabytek do delegatury WUOZ w Ełku.

Co zrobić ze znalezionym zabytkiem?

Reklama

Przypuszczasz, że znaleziony przez Ciebie przedmiot jest zabytkiem archeologicznym? Tak należy się wtedy zachować:

  • Nie wyciągaj go z ziemi, jeśli nie jest to konieczne
  • Warto zrobić zdjęcia miejsca odkrycia, co pomoże służbom, jeśli do czasu ich przybycia coś się wydarzy.
  • Zabezpiecz miejsce odkrycia (np. wstrzymaj prace ziemne, jeśli je prowadzisz, przykryj przedmiot tkaniną i przysyp luźną ziemią) i oznacz je (np. przy użyciu kijków z widoczną taśmą), żeby ułatwić jego odnalezienie w terenie w przypadku oględzin.
  • Możesz również spisać współrzędne GPS, jeśli dysponujesz telefonem komórkowym z aplikacją umożliwiającą ich pobranie (zapisują się np. podczas wykonywania zdjęć), oznaczyć je na dostępnej mapie lub sporządzić plan orientacyjny.
  • Zawiadom o odkryciu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe – wójta, prezydenta lub burmistrza.