Polska liderem wydatków na obronność
Według SRF Polska zajmuje czołowe miejsce w NATO pod względem wydatków na wojsko w stosunku do PKB. Obecnie Warszawa planuje przeznaczać na obronność blisko 5 proc.
Szwajcarskie media przypominają, że premier Donald Tusk zaproponował obowiązkowe szkolenie wojskowe dla wszystkich dorosłych mężczyzn w Polsce, co zwiększy gotowość obronną kraju. Podkreślił również potrzebę rozbudowy polskiej armii do 500 tys. żołnierzy, wliczając w to rezerwistów.
"Strach przed Rosją jest prawdziwy" – pisze Schweizer Radio und Fernsehen (SRF). "W swojej historii Polska była pionkiem europejskich wielkich mocarstw, które podzieliły kraj, zmieniły jego granice i uczyniły go swoim wasalem. Teraz rośnie obawa, że Kreml może odnowić imperialne ambicje i sięgnie po Polskę" – czytamy.
Ponadpartyjna zgoda na rozbudowę armii
Szwajcarski portal zauważa, że mimo głębokich podziałów politycznych w Polsce, kwestia bezpieczeństwa narodowego i wzmocnienia sił zbrojnych cieszy się poparciem zarówno rządu, jak i opozycji.
"Obawy związane z potencjalnym rozszerzeniem rosyjskiej agresji na Polskę sprawiają, że decyzje o wzmacnianiu armii nie budzą większych kontrowersji" – zaznacza SRF.
SRF zwraca uwagę, że rosyjskie ambicje imperialne niepokoją zarówno polski rząd, jak i społeczeństwo. Dziennik zaznacza, że większość Polaków popiera dalsze wzmacnianie armii. Wiele osób obawia się, że konflikt na Ukrainie może rozszerzyć się na Polskę, a Moskwa może dążyć do przejęcia kontroli nad państwami bałtyckimi i wschodnią flanką NATO.
Polska przygotowuje się na najgorszy scenariusz
Niepokój w Polsce potęgują także doniesienia o potencjalnym porozumieniu między Waszyngtonem a Moskwą w sprawie Ukrainy. Wielu obserwatorów uważa, że taki układ mógłby dać Rosji czas na odbudowę sił zbrojnych i w przyszłości zagrozić kolejnym krajom regionu, w tym Polsce.
SRF wskazuje, że w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji Polska przyjmuje aktywną strategię obronną. "Rozbudowa sił zbrojnych oraz dyplomatyczna asertywność Warszawy świadczą o determinacji kraju w zabezpieczeniu swojej suwerenności" – pisze szwajcarski portal.
Źródło: Schweizer Radio und Fernsehen