MZ pracuje nad nowymi przepisami dot. stwierdzania zgonów
Resort zdrowia przygotował projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej oraz innych ustaw, który ma na celu wprowadzenie jasnych i jednolitych zasad dotyczących tego, jak stwierdzać zgon i jak go dokumentować.
Jak informuje MZ, obecnie przepisy te są niepełne. Dotyczą tylko osób, które umierają w szpitalach. W przypadku śmierci w innych miejscach stosuje się stare przepisy z 1959 roku, które zdaniem Ministerstwa Zdrowia nie pasują już do dzisiejszych realiów prawnych i społecznych.
Co zmienią nowe przepisy?
Projekt ustawy wprowadza kompleksowe rozwiązania w zakresie stwierdzania, dokumentowania i rejestracji zgonów. Kluczową zmianą będzie wprowadzenie elektronicznej karty zgonu, a także elektronicznej karty urodzenia i karty martwego urodzenia.
Nowe przepisy określą również, kto będzie odpowiedzialny za stwierdzenie i udokumentowanie zgonu oraz jaki będzie zakres ich obowiązków. Celem jest także uzyskanie dokładniejszych informacji o przyczynach zgonów.
Ministerstwo Zdrowia chce również uregulować rolę lekarza koronera w sytuacjach, gdy trudno jest ustalić lekarza prowadzącego zmarłego.
Projekt odnosi się także do sytuacji stwierdzania zgonu i sporządzania dokumentacji w przypadku śmierci polskich żołnierzy lub pracowników cywilnych podczas misji zagranicznych.
Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji dotyczącej zgonów i urodzeń ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych medycznych oraz szybsze ich wykorzystanie do celów statystycznych.
Kiedy zmiany mogą obowiązywać?
Ministerstwo Zdrowia uważa, że dzięki tym zmianom będziemy mieli jasne i spójne prawo dotyczące wszystkich kwestii związanych ze stwierdzaniem zgonów, również w wyjątkowych okolicznościach.
Planuje się, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim lub czwartym kwartale 2025 roku