"IPN podjął się zadania bardzo trudnego, by przez obraz ukazać to, co się dzieje przy tym grobie przez 25 lat" - powiedział proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Zygmunt Malacki podczas otwarcia ekspozycji. Dodał także, że grób księdza Popiełuszki odwiedziło około 18 mln osób. Jak mówił, byli to m.in. prezydenci wielu państw całego świata, ale także często młodzi ludzie.
Wiceprezes IPN Franciszek Gryciuk podkreślał, że wystawa stanowi część działań Instytutu, związanych z upamiętnieniem walki narodu polskiego o niepodległość. W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. matka i rodzeństwo ks. Popiełuszki. Ekspozycję, na którą składa się kilkadziesiąt fotografii, przygotowali: Instytut Pamięci Narodowej, parafia św. Stanisława Kostki oraz Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki.
Jedno ze zdjęć przedstawia rękę księdza po wyłowieniu ciała z Wisły. Na fotografiach uchwycono także tłumy uczestniczące w pogrzebie ks. Popiełuszki. Eksponowane są również fotografie znanych osób, które odwiedziły grób ks. Jerzego, m.in. Jana Pawła II, Dalajlamy XIV, George'a Busha, Margaret Thatcher, Lecha Wałęsy, Vaclava Havla, Lecha Kaczyńskiego. Przedstawiono też uroczystości upamiętniające księdza. Wystawę, umieszczoną na ogrodzeniu kościoła, można oglądać do końca roku.
W kościele św. Stanisława Kostki odbędą się dziś główne uroczystości związane z 25. rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki. Uroczystej mszy św. polowej na placu przed kościołem przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, który wygłosi homilię.
Na uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Po mszy św., przy grobie ks. Popiełuszki, który znajduje się obok kościoła zostaną odmówione modlitwy w intencji rychłej beatyfikacji ks. Jerzego i Ojczyzny. Zostaną też złożone wieńce i kwiaty od przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz delegacje Solidarności z całej Polski. Msza zostanie poprzedzona koncertem słowno-muzycznym.
Ks. Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i legendarny kapelan podziemnej Solidarności, został zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, są już na wolności; ich przełożonych uniewinniono. Proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki, który rozpoczął się w 1997 roku, zmierza już ku końcowi. Ks. Popiełuszko został odznaczony Orderem Orła Białego.