Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich. Pojawili się prezydenci, premier i marszałek Sejmu
1 Minister podkreśliła, że Muzeum powstało w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej Warszawy, a jego gmach jest wybitnym dziełem architektury. Dodała, że placówka ma być miejscem żywej kultury, spotkań i wydarzeń artystycznych. Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do budowy Muzeum i stworzenia jego ekspozycji.
PAP / Radek Pietruszka
2 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że upamiętnia ono unikalną kulturę Żydów polskich. Jest ono jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych na świecie. Prezydent Warszawy dodała, że budowa i otwarcie muzeum jest zakończeniem pewnego etapu
PAP / Tomasz Gzell
3 To w Polsce pojawiło się marzenie o państwie Izrael - przypomniał prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Izraelski przywódca uczestniczy w uroczystości otwarcia stałej wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
PAP / Radek Pietruszka
4 Przemawiając podczas otwarcia Muzeum, Riwlin przypomniał znaczenie Polski dla historii narodu żydowskiego. "Żydowska historia nie zaczyna się jednak w Warszawie, ani nie kończy się w Auschwitz" - powiedział prezydent Riwlin. Przypomniał też, że liczne są opinie, że państwo Izrael jest rekompensatą za zagładę. Takie stawianie sprawy, przywódca Izraela uważa za krzywdzące. Dodał, że świadectwem tego jest historia polskich Żydów. "W Polsce pojawiło się marzenie o państwie Izrael" - podkreślił Riwlin. Przypomniał tu postać syjonisty Zeewa Żabotyckiego i wielu innych żydowskich bohaterów.
PAP / Radek Pietruszka
5 Polska funkcjonuje w sercu każdego Żyda, nawet jeśli jego rodzina nie pochodzi stąd - podkreślił prezydent Izraela. Podkreślił, że Żydzi byli częścią historii Polski i tu znajduje się największy cmentarz narodu żydowskiego. Dodał jednak, że Muzeum Historii Żydów Polskich nie będzie jedynie pomnikiem holocaustu, ale przede wszystkim muzeum życia - będzie świadectwem lat minionych, ale też ma budzić nadzieję na inną przyszłość. Będzie to historia opowiedziana na wiele sposobów - podkreślił prezydent.
PAP / Radek Pietruszka
6 Reuwen Riwlin przypomniał też o książce Tomasz Grossa "Sąsiedzi" i dyskusji jaką wywołała. Dodał, że z każdym mijającym dniem polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej odważne w konfrontacji ze swoją przeszłością.
PAP / Radek Pietruszka
7 Rewlin podkreślił, że niepomijanie takich bolesnych spraw pozwala razem pisać nową wspólną historię. Izraelski przywódca zaraz dodał, że w Izraelu doskonale pamiętani są wszyscy, którzy pomagali Żydom w latach II wojny światowej, zwłaszcza ogromna liczba Polaków.
PAP / Tomasz Gzell
8 Podkreślił, że w Izraelu mieszka parę pokoleń Żydów, którzy zawdzięczają swoje istnienie odwadze polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. "W Izraelu macie wielką rodzinę, która zawdzięcza wam swoje życie" - stwierdził prezydent Riwlin.
PAP / Tomasz Gzell
9 Ta wystawa jest sercem i duszą Muzeum. Dzięki niej otwieramy nowy rozdział wzajemnych relacji. Tymi słowami zwróciła się do zgromadzonych prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przemówienie wieńczyło otwarcie stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezydent stolicy stwierdziła, że dzięki Muzeum i wystawie, relacje polsko-żydowskie przechodzą na kolejny poziom. Kluczem do sukcesu we wzajemnych relacjach mają być, jej zdaniem, cierpliwość i otwartość. Wspomniała też, że społeczność żydowska od wieków licznie i aktywnie współtworzyła polską rzeczywistość w Warszawie.
PAP / Radek Pietruszka
10 Ekspozycja Muzeum składa się z ośmiu galerii tematycznych o łącznej powierzchni prawie pół hektara. Jej treść przybliża zwiedzającym niemal tysiącletnią historię przebywania Żydów na polskich ziemiach. Opowiada nie tylko o najstarszych faktach, ale też o roli Żydów w dawnym społeczeństwie oraz o przyczynach ich migracji do naszego kraju.
PAP / Tomasz Gzell