Obchody święta Żołnierzy Wyklętych. Tak Polska oddała cześć bohaterom. ZDJĘCIA
1 W krótkim przemówieniu Bronisław Komorowski zaapelował do Sejmu o sprawną pracę nad projektem ustawy, umożliwiającej przeprowadzenie ekshumacji ofiar komunizmu na stołecznych Powązkach. Przywracanie pamięci zamordowanym członkom podziemia prezydent nazwał "kwestią honoru i przyzwoitości".
PAP / Jacek Bednarczyk
2 Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, Andrzej Duda, złożył w Gdańsku kwiaty na symbolicznym grobie "Inki". Powiedział, że "musimy odtworzyć pamięć o żołnierzach wyklętych, bohaterach przez lata zapomnianych. To jest element naszego narodowego ducha, to przykłady bohaterstwa i oddania ojczyźnie, które muszą być wydobywane z zaciemnionych kart historii" - mówił Duda obiecując, że będzie się starał, aby w Warszawie powstało muzeum Żołnierzy Wyklętych. Kandydat przypomniał, że inicjatorem Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych był prezydent Lech Kaczyński.
PAP / Jacek Bednarczyk
3 W Warszawie kilka tysięcy zawodników wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - "Tropem Wilczym". Uczestnicy biegli na różnych dystansach - 5 i 10 kilometrów oraz 1963 metry. Ta ostatnia odległość symbolizuje rok śmierci Józefa Franczaka pseudonim "Lalek" - ostatniego z żołnierzy walczących przeciwko sowietyzacji Polski. W biegu brali udział - oprócz Polaków - także zawodnicy z Grodna na Białorusi i Wilna na Litwie. Uczestnicy biegu w pakietach startowych otrzymali materialny informacyjne o Żołnierzach Wyklętych, przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Na numerach startowych mieli emblemat wybranego spośród nich bohatera. W ogólnopolską inicjatywę Biegu Pamięci "Tropem Wilczym" włączyło się 81 miast i miasteczek.
PAP / Marcin Obara
4 Apele, manifestacje patriotyczne, msze, ale też imprezy sportowe - tak Małopolska świętuje Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Zakliczynie w powiecie tarnowskim w biegu ulicznym wzięło udział około150 zawodników. Większość na dystansie 11 kilometrów. W Małopolsce oprócz Zakliczyna biegi "Tropem Wilczym" odbyły się także w Bochni i Zakopanem.
PAP / Marcin Obara
5 "Tropem Wilczym" odbyły się także w Bochni i Zakopanem. Kilkaset osób przeszło w Poznaniu w marszu w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Jego uczestnicy mówili, że chcą pokazać, iż pamiętają o bohaterach. Rano 400 osób pobiegło na Cytadeli "Tropem Wilczym". W Sandomierzu ponad 80 osób wzięło udział w okolicznościowym biegu. Wśród uczestników były osoby w różnym wieku, które mówiły, że jest to manifestacja patriotyzmu i forma hołdu dla tych, którzy zginęli za Polskę. Wcześniej uroczystości odbyły się na cmentarzu katedralnym przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” .
PAP / Adam Warawa
6 Poseł Marek Kwitek z PiS powiedział , że komuniści nie tylko likwidowali osoby dla nich niewygodne, ale też chcieli zupełnie je wymazać ze świadomości rodaków. Dlatego żołnierze wyklęci byli chowani potajemnie. Uroczystościom towarzyszyła kwesta na rzecz ekshumacji i godnego pochówku ofiar komunizmu. W Orzyszu odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty pod pomnikiem roku 1920-go. Odprawiono też mszę w intencji żołnierzy wyklętych. Uczestnicy uroczystości mówili, że czas przywrócić pamięć o ludziach, którzy przez wiele lat byli zapomniani.
PAP / Adam Warawa
7 Żołnierzami Wyklętymi określa się członków ruchu niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Historycy szacują, że do podziemia antykomunistycznego po 1944 roku należało 120 - 180 tysięcy osób. Najczęściej podejmowali oni akcje skierowane przeciwko zbrojnym oddziałom Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Według szacunków, za walkę o wolną Polskę zapłaciło życiem po wojnie około 50 tysięcy ludzi.
PAP / Adam Warawa