Pielgrzymi idący na klęczkach, śpiewy i prezydent Duda. Mistyczne święto na Świętej Górze Grabarce. ZDJĘCIA
1 Wierni oddają cześć relikwiom świętego Spirydona
PAP / Artur Reszko
2 Relikwie świętego Spirydona w sanktuarium
PAP / Artur Reszko
3 Wierni biorący udział w Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę dotarli do celu
PAP / Artur Reszko
4 Relikwie świętego Spirydona w sanktuarium
PAP / Artur Reszko
5 Wierni biorący udział w Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę dotarli do celu
PAP / Artur Reszko
6
W nabożeństwie uczestniczą tysiące wiernych spośród których duża część przyszła już wczoraj w pieszych pielgrzymkach. Na Grabarce obecny jest również prezydent Andrzej Duda. Witając go, arcybiskup Sawa podziękował za obecność i zapewnił, że również prawosławni modlą się w intencji głowy państwa. - Nasza modlitwa tak jak anielskie skrzydła otacza pana i pańską służbę - zwrócił się do prezydenta arcybiskup Sawa. Podkreślił, że jego obecność świadczy o zainteresowaniu życiem religijnym i potrzebami prawosławnych obywateli Polski.
Andrzej Duda, dziękując za zaproszenie na uroczystości, podkreślał, że jego rolą jest uczestniczenie w wydarzeniach istotnych dla Polski i polskich obywateli i umacnianie wspólnoty.
Prezydent otrzymał z rąk arcybiskupa Sawy ikonę Przemienienia Pańskiego wykonaną przez jedną z mniszek monasteru na Grabarce.
PAP / Artur Reszko
7 O zagrożeniach płynących z postępującej sekularyzacji mówił podczas uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce arcybiskup Sawa. - Odpowiedzią na te zagrożenia powinno być wzmacnianie duchowości - mówił hierarcha do tysięcy wiernych zgromadzonych na świętym dla prawosławnych wzgórzu. Arcybiskup Sawa ocenił, że sekularyzacja stawia nas wobec wielu patologii: nienawiści, terroryzmu czy kryzysu moralno-duchowego. - Dlatego my, ludzie wiary, winniśmy sobie uświadomić, że dzisiejsze społeczeństwo Europy i naszej ojczyzny potrzebuje ciągłego przypominania o wartościach chrześcijańskich, wzmacaniania duchowości i chrześcijańskiej nadziei - powiedział zwierzchnik polskiego prawosławia.
PAP / Artur Reszko
8
Arcybiskup Sawa mówił także, że ten rok jest dla Kościoła Prawosławnego w Polsce czasem wspominania trudnej historii - przypada m.in. setna rocznica tzw. bieżeństwa, czyli masowej ucieczki ludności prawosławnej z terenów wschodniej Polski w głąb Rosji na skutek akcji propagandowej armii rosyjskiej.
Do tego wydarzenia nawiązał również w swoim wystąpieniu obecny na Grabarce prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że w dzisiejszych uroczystościach uczestniczy wielu wiernych, którzy wrócili po tułaczce w rodzinne strony przodków. - Związani z ojcowizną, wsparci swoją wiarą i silnym duchem umieli odtworzyć swoj byt, zagospodarować się na nowo i dzisiaj modlą się tutaj z nami - mówił prezydent. Dodał, że modlić trzeba się też za tych, którzy nie zdołali wrócić i na strasznej drodze uchodźstwa zginęli.
PAP / Artur Reszko