Komornik puka do Jaworowicz. Bohater "Sprawy..." żąda wykonania wyroku

| Aktualizacja:
X

Ireneusz Kujawa wygrał w sądzie z TVP i Elżbietą Jaworowicz. Przedsiębiorca z Osia w Borach Tucholskich czeka na pieniądze od słynnej dziennikarki i przeprosiny w lokalnej gazecie. Sprawę przekazał komornikowi.

Nie znam adresu pani Elżbiety Jaworowicz. Przekazałem sprawę komornikowi, który udał się do Warszawy, by jej wręczyć klauzulę wykonalności wyroku. Właśnie czekam na wieści od niego - mówi nam Ireneusz Kujawa.

Mężczyzna był bohaterem pokazanego pięć lat temu odcinka "W bankowej spirali długu". W czerwcu 2008 roku, kilka miesięcy przed emisją, dziennikarka niezapowiedziana przyjechała wraz z ekipą do jego domu w centrum Osia w Borach Tucholskich i razem z poprzednimi właścicielami majątku domagała się od Kujawy przedstawienia swojego stanowiska.

Jaworowicz towarzyszył rozjuszony tłum, wyzywający Kujawę od "złodziei". Mężczyzna nie chciał uczestniczyć w telewizyjnym linczu, zażądał opuszczenia swojej posesji, a gdy to nie podziałało, wezwał policję.

Po tych niezapowiedzianych "odwiedzinach" wysłał do TVP pismo zakazujące naruszania jego dobrego imienia. Ale odcinek jednak wyemitowano. Rolę pokrzywdzonych bohaterów odegrali poprzedni właściciele domu Kujawy - państwo Gretkowscy. To między nimi od lat trwa wojna o dom. Przedsiębiorca z Osia kupił go na licytacji komorniczej, razem z byłymi właścicielami. Gretkowscy nie zamierzali się jednak wyprowadzić, twierdząc, że dom jest ich, bo spłacili kredyt na jego budowę. Sąd był innego zdania.

Po latach walki Kujawa eksmitował byłych właścicieli. Ale to nie zakończyło ich sporu. Mimo że zainwestowałem tu duże pieniądze, to chcę sprzedać ten dom, mam dość - mówi dziś Kujawa.

Co ciekawe, dwa lata wcześniej Kujawa sam napisał do autorki "Sprawy dla reportera", by pomogła mu rozwiązać ten problem. Umówiono go nawet na na spotkanie w Warszawie. Przyjechałem z żoną, ale pani Jaworowicz spojrzała na nas i stwierdziła, że to nie jest temat, "A jak przyjdziemy w łachmanach, to pani się zainteresuje?" - zdenerwowany odpowiedziałem. Odkręciła się na pięcie i odeszła - relacjonuje spotkanie Kujawa. Jego historią dwukrotnie zajmowała się też ",Interwencja" Polsatu. Ale mężczyzna nie zgłaszał wobec nich żadnych zastrzeżeń.

Gdy dostał zaproszenie do studia, odmówił. Program byłby zmanipulowany. Okrojono go na potrzeby taniej sensacji. Z pełną świadomością nie przyjąłem zaproszenia na nagranie, bo wiem, że zostałbym ośmieszony, wiem, jak to działa. Poza tym, o czym miałbym tam mówić, nie uważałem siebie za jakąkolwiek stronę - tłumaczy Kujawa.

Skomentował to w programie europoseł Janusz Wojciechowski, częsty gość w "Sprawie dla reportera", który powiedział, że osoba uczciwa nie powinna mieć nic do ukrycia i biegać nerwowo po posesji jak Kujawa.

Przedsiębiorca wytoczył TVP i Elżbiecie Jaworowicz proces. Stwierdził, że po emisji programu stracił klientów (jest właścicielem kilku sklepów) i dobre imię.

Po kilkuletniej batalii, we wrześniu ubiegłego roku, zapadł ostateczny wyrok. Sąd Apelacyjny w Gdańsku stwierdził, że Jaworowicz naruszyła cześć i wizerunek, a dodatkowo także mir domowy Kujawy. Program poddawał w wątpliwość legalne i uczciwe nabycie nieruchomości - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Sąd stwierdził, że Jaworowicz wykorzystała wizerunek Kujawy dla uatrakcyjnienia programu, bo przedstawiając konflikt poprzednich właścicieli z bankiem, dysponowała tylko relacją jednej strony, skrzywdzonej przez system, budzącej sympatię w otoczeniu wspierającej i kochającej rodziny. 

Mężczyzna wypełnił więc tę lukę i bezwiednie stał się negatywnym bohaterem reportażu - argumentuje sędzia w uzasadnieniu wyroku. Zdaniem sądu Jaworowicz nie dołożyła należytej staranności dziennikarskiej i przedstawiła go jednostronnie.

Audycja “Sprawa dla Reportera" jest nadawana przez TVP SA od wielu lat i cieszy się popularnością (...) Dlatego w interesie społecznym leży, aby audycja ta była rzetelna, a problemy przedstawiane starannie, w miarę bezstronnie i bez podtekstów - uzasadniał sąd, dodając że w przypadku "pokrzywdzonego" właściciela audycja niczego nie wyjaśniła, a widz został pozostawiony w przeświadczeniu, że został on skrzywdzony przez bliżej niesprecyzowany układ, w którym jakoś uczestniczył.

Sąd nakazał Jaworowicz i TVP przeprosić Kujawę i zwrócić koszty procesu oraz zapłacić 2 tys. złotych na rzecz domu dziecka w Bąkowie i 4 tys. złotych samemu poszkodowanemu.

TVP odpowiedziała nam, że wykonała już swoją część wyroku. Sama Jaworowicz oświadczyła zaś, że nie wykonała wyroku, ponieważ 8 grudnia 2012 r. złożyła w Sądzie Apelacyjnym wniosek o zawieszenie postępowania ze względu na nieodwracalne szkody, jakie mogła ponieść w wyniku zamieszczenia ”Oświadczenia”. Do dziś Sąd Apelacyjny nie rozstrzygnął tego wniosku. Wniosek do Sądu został złożony wraz ze skargą kasacyjną - pisze w oświadczeniu dla dziennik.pl Jaworowicz.

Ireneusz Kujawa to nie jedyny bohater słynnego programu TVP, który poczuł się skrzywdzony przez Jaworowicz i jej "Sprawę dla reportera". Kilkanaście takich osób założyło ponad półtora roku temu Stowarzyszenie Stop Nierzetelni. TVP przyznaje, że od 2000 roku przeciwko "Sprawie dla reportera" toczyło się sześć spraw w sądzie. Dwie z nich TVP wygrała, proces z Kujawą jet pierwszym, który przegrała. TVP złożyła kasację od tego wyroku.

Na rozstrzygnięcie czekają jednak kolejne trzy procesy.

Sama dziennikarka od lat unika komentowania sprawy. Ale wygląda na to, że pierwsza dama reportażu nie musi się bronić osobiście. Robią to za nią telewizja, jej byli i obecni szefowie, współpracownicy i eksperci z programu. Jaworowicz dla wielu tych ludzi jest ostatnią deską ratunku. Udział w programie jest dla nich sposobem na odreagowanie swojego nieszczęścia. Poza tym "Sprawa dla reportera" pokazuje nie tylko "niemoc", ale stara się znaleźć wyjście z sytuacji. I w tym tkwi siła programu - broniła programu we "Wprost" Maria Wentlandt-Walkiewicz, adwokat, która często gości w studiu Jaworowicz.

W każdym programie "Sprawa dla reportera" prezentowane są trzy reportaże. To oznacza, że Pani Jaworowicz rocznie podejmuje interwencję w około 140 spraw. Kilka procesów, które zostały wytoczone TVP od 2000 roku, nie jest zatrważającą liczbą - mówi Joanna Stempień-Rogalińska, rzeczniczka telewizji.

Dodaje też, że "Sprawa dla reportera" jest dla wielu Polaków przysłowiową ostatnią deską ratunku. Jak ważną instytucją stał się program, niech świadczą nieodosobnione przypadki, kiedy wystarczy telefon o przyjeździe ekipy i Pani Jaworowicz, a niemożliwy do rozwiązania od długiego czasu problem zostaje załatwiony. Biorąc pod uwagę skuteczność działań podejmowanych przez program "Sprawa dla reportera", TVP zdecydowała się uruchomić dodatkowy program "Tak było, tak jest”, w którym red. Jaworowicz prezentuje efekty swoich skutecznych działań - dodaje rzeczniczka TVP.

Jaworowicz doczekała się wielu nagród, słusznie nosi przydomek pierwszej damy reportażu i człowieka instytucji. Przetrwała w TVP 26 prezesów telewizji, dostała 2 wiktory, 3 telekamery. Od niedawna ma też drugi program w TVP. I wciąż niezmiennie przyciąga przed telewizor miliony widzów...

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
  Powered by ContentStream
  • ~Tofik
   2013-02-26 13:40
   Skąd tu tylu obrońców POkrzywdzonych przez Jaworowicz? Jeden osioł przyczepił się nawet do Wojciechowskiego. Tak zwane "licytacje komornicze" w Polsce to przekręty stulecia. Nieruchomości idą za 10 - 20% ceny dla znajomych i przyjaciół królika. Czyżby Kujawa nie był tego świadom? Może zdarzają się i Jaworowicz wpadki, ale stanowią ułamek spraw przez nią podjętych. Rządzący i mafia jaka się przy nich wykreowała nie lubią jak im się patrzy na ręce, a tym bardziej jak się złapie za głowę.
  • ~lucek
   2013-02-26 13:42
   Jaworowicz zapewne się odwoła, dzięki jej pracy wiele afer ujrzało światło dzienne, ale prawda w oczy kole, nawet widać w komentarzach. Już była nagonka i przesunięto jej program na późną porę i tylko dzięki telewidzom wrócił, teraz kolejne szczucie, gdy Jaworowicz pokazuje korupcję w tym przeżartym nieuczciwością państwie.
  • ~Adam
   2013-02-26 13:56
   Programy Janowicz to tania sensacja dla naiwnych. Nie ma to nic wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem. Wycina się wypowiedzi ludzi którzy burzą mówią prawdę w imię oglądalności.
  • ~kik
   2013-02-26 14:00
   Uważam, ze programy sa swietne, pomagaja w rozwiazaniu problemow.
  • ~Jaq Draco
   2013-02-26 13:27
   Miał szansę przedstawić swoja wersję, ale zrezygnował z udziału w programie.
  • ~Artus
   2013-02-26 13:23
   Jaworowicz narobila tyle zlego, ze powinna nigdy sie niewyplacic roznym ludziom. Jej programy najczesciej tylko jatrza; do niczego nie prowadza.
  • ~koko
   2013-02-26 13:10
   może i Jaworowicz robi autopromocję, ale pomogla juz tylu ludziom, którzy nie mieli na kogo liczyć w tej Polsce, że warto. Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą
  • ~mim
   2013-02-26 13:10
   A tak na marginesie - jakże nisko upadł pan Wojciechowski. Jeszcze jak należał do PSL-u to można go było słuchać, jak przeszedł do PiS-u to co słyszę jego wypowiedź, to głupsza. A już to, co opisano w artykule ("osoba uczciwa nie powinna mieć nic do ukrycia i biegać nerwowo po posesji jak Kujawa") budzi grozę - takie zdania wygłasza sędzia??? Chyba piłkarski.
  • ~Krystyna
   2013-02-26 13:12
   Mój znajomy był zaproszony do studia na nagranie programu. Stanowczo i twardo przedstawił swoje stanowisko. Nic z tego nie ukazało się na antenie. Powiedział, że to był jego pierwszy i ostatni raz w TV. Stracony czas i pieniądze. Prawdziwa publicystykę interwencyjną robi się na żywo.
  • ~cym
   2013-02-26 13:22
   za swoje zachowanie powinna mieć wiele procesów Kto dał jej te nagrody?
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.