Zdaniem sądu wina byłego posła nie budziła wątpliwości. Jednocześnie zwolnił go z aresztu, w którym ten był od kwietnia 2011 roku - uznano, że utrudnia prowadzenie procesu.

Winni okazali się także pozostali oskarżeni: przedsiębiorca Jacek G. - za wyłudzenia kredytów i były dyrektor banku PKO BP Antoni B. - niedopełnienie obowiązków i spowodowanie wysokiej straty banku.

To drugi proces w tej sprawie. W 2005 roku Sąd Rejonowy w Olkuszu uznał winę Kolasińskiego i skazał go na 9 lat pozbawienia wolności i 1 mln zł grzywny. W 2007 roku Sąd Okręgowy w Krakowie uchylił ten wyrok ze względów formalnych i sprawę skierował do ponownego rozpoznania.

W październiku 2001 r. Kolasiński - ówczesny poseł AWS - wyjechał za granicę tuż przed końcem kadencji i wygaśnięciem immunitetu. Zatrzymano go w lutym 2002 r. na Słowacji. Wkrótce potem polskie Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło z wnioskiem o jego ekstradycję.

W maju 2002 r., po sprowadzeniu go do Polski, śląscy prokuratorzy przedstawili Kolasińskiemu 16 zarzutów głównie dotyczących wyłudzenia kredytów.