Chcemy być prawdziwą wschodnią flanką Sojuszu - podkreślał prezydent w wywiadzie udzielonym londyńskiej gazecie "Financial Times". Zachęcał również NATO do umieszczenia w Polsce stałych baz wojskowych.

Jeśli spojrzeć na rozkład tych baz, to kończą się na Niemczech. NATO nie zauważyło jeszcze, że Polska przeniosła się ze Wschodu na Zachód - cytuje Andrzeja Dudę "Financial Times". Londyński dziennik podkreśla, że prezydent chce, aby kwestia stałych baz w Polsce była jednym z centralnych punktów obrad na przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie.

W tym pierwszym wywiadzie udzielonym zagranicznym mediom po swym wyborze w maju, Andrzej Duda wyrażał również zastrzeżenia do umowy z Airbusem na dostawę 50 helikopterów wojskowych. Mówił o braku przejrzystości i o straconej okazji, by te śmigłowce produkować w kraju. Jak podkreślał: - Zważywszy jak wielkie sumy wydamy, w naszym interesie jest, aby te pieniądze generowały wzrost gospodarczy i były motorem rozwoju.

Zapowiedział też, że zamierza odgrywać większą role w polityce zagranicznej choć to nie będzie rewolucja, raczej korekta.