- Jeśli rząd nie przygotuje ustawy w tym czasie, zrobi to Pałac Prezydencki - zapowiada Andrzej Duda w wywiadzie dla "Faktu".

Reklama

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w radiowej Jedynce, że gabinet Ewy Kopacz już o tym pomyślał. Od 1 stycznia rodzina będzie otrzymywać 1000 złotych na rękę przez pierwszy rok życia dziecka.

Minister pracy powtórzył, że pieniądze na pomoc dla potrzebujących można byłoby pozyskać dzięki rezygnacji z wrześniowego referendum, które ma kosztować 100 milionów złotych. Podnosił, że za tę kwotę udałoby się np. wybudować 350-400 domów dziennej opieki nad seniorami albo zwiększyć pomoc dla rodzin.

Odwołanie wrześniowego referendum postuluje PSL. Do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie zwrócił się wczoraj za pośrednictwem mediów minister rolnictwa Marek Sawicki. Przekonywał, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na pomoc rolnikom poszkodowanym przez suszę. Podobnie wypowiadała się szefowa sztabu wyborczego ludowców.

Reklama

PiS z kolei wnioskuje o rozszerzenie wrześniowego referendum o dodatkowe pytania. Miałyby one dotyczyć obniżenia wieku emerytalnego, posyłania 6-latków do szkół oraz ochrony Lasów Państwowych przed prywatyzacją.