Prezydent Barack Obama oświadczył, że konieczne jest stworzenie skutecznego systemu monitorowania zawieszenia broni na Ukrainie. Obama spotkał się w Białym Domu z  przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Barack Obama i Donald Tusk wygłosili oświadczenia przed spotkaniem w Gabinecie Owalnym. Obaj podkreślali konieczność zachowania integralności terytorialnej Ukrainy wobec rosyjskiej agresji. Obama dziękował przywódcom Niemiec i Francji za wynegocjowanie zawieszenia broni. Wiemy jednak z doświadczenia, że dopóki nie będziemy mieć skutecznego mechanizmu monitorowania, tego rodzaju porozumienia nic nie znaczą". Obama dodał, że należy utrzymać presję na Rosję i separatystów by trzymali się porozumień z Mińska.

Donald Tusk podkreślił, że Rosja stara się rozbić jedność świata zachodniego. Dziś widzimy wyraźnie, że oni starają się nas podzielić - zarówno wewnątrz Europy jak i na linii Europa-Ameryka. Tusk wyraził przekonanie, że jedność Europy ze Stanami Zjednoczonymi ostatecznie doprowadzi do powstrzymania agresywnych działań Rosji. 

ZOBACZ TAKŻE: Tusk o działaniach Putina i Rosji: Należy pozbyć się iluzji>>>