Dokładnie 207 nazwisk liczy aktualna lista osobistości ze świata kultury biznesu i polityki, które zdecydowały się wesprzeć Bronisława Komorowskiego w walce o drugą kadencję (pełna lista w załączniku pod artykułem). W 2010 roku lista liczyła 160 osób.

Wśród nowych twarzy w komitecie znaleźli się w tym roku m.in. słynna lekkoatletka Irena Szewińska, podróżnik który opłynął świat na kajaku, czyli Aleksander Doba, koszykarz NBA Marcin Gortat czy reżyser Jerzy Hoffman.

Ale okazuje się, że kilkanaście nazwisk po pierwszej kadencji Bronisława Komorowskiego z komitetu wypadło.

Wśród wielkich nieobecnych są oczywiście osobistości, które musieliśmy pożegnać na zawsze w ostatnich latach. W 2010 Komorowskiego popierała m.in. Wisława Szymborska czy zmarły zaledwie kilka tygodni temu Edmund Wnuk-Lipiński.

Zmiana barw

Nie dziwi też brak w komitecie nazwisk, które - delikatnie mówiąc - nie najlepiej się kojarzą. Na obecnej liście nie ma zatem skompromitowanego tekstem we "Wprost" Wojciecha Fibaka CZYTAJ WIĘCEJ>>> czy Jana Hartmana, który zaraz po objęciu przez Komorowskiego prezydentury poszedł w politykę. Kilka miesięcy temu z Twojego Ruchu został wyrzucony po kontrowersyjnym felietonie na temat kazirodztwa. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Najpierw popierali, teraz doradzają

Pomyłki nie ma za to w kilku innych przypadkach. Część osób, która poparła Bronisława Komorowskiego w 2010 roku, później wylądowała w kancelarii prezydenta w charakterze doradców.

Zajmuje się pisaniem wypowiedzi, listów, wystąpień prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego ministrów. Ot i cały powód - tłumaczy Ludwik Janion, poeta, radiowiec i scenarzysta - Nie byłoby to eleganckie, gdyby na liście poparcia prezydenta był ktoś, kto jest pracownikiem jego kancelarii -dodaje.

I rzeczywiście w nowym komitecie nie ma ani Jana Lityńskiego, ani Tomasza Boreckiego, rektora SGGW obaj od dawna doradzają prezydentowi. Lityński został doradcą ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi Borecki zaś doradcą społecznym do spraw wsi (doradca społeczny nie pobiera wynagrodzenia).

- Jestem społecznym doradcą Prezydenta Komorowskiego, co jest jak myślę, jest wystarczającym dowodem poparcia dla jego kandydatury - mówi nam Marcin Mroszczak, guru reklamy podobnie, jak jego wspólnik Szymon Gutkowski.

Obaj wspólnie zakładali na początku lat 90. jedną z najpotężniejszych agencji reklamowych i obaj wspierali prezydenta w 2010, a dziś mu doradzają.

- Moje poparcie dla tej kandydatury jest oczywiste - mówi nam Gutkowski. To Gutkowski pracował przy kampaniach „Zmień kraj idź na wybory” oraz „Masz głos, masz wybór”, był też zaangażowany w prace nad nowym logo Polski. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Od redakcji: Skontaktowała się z nami Zofia Klepacka. Brązowa medalistka olimpijska w windsurfingu stwierdziła, że nigdy nie deklarowała wsparcia dla komitetu Bronisława Komorowskiego. - Jestem sportowcem i nie angażuję się w sprawy polityczne - napisała.