Do Janowa Podlaskiego od dwóch dni zjeżdżają limuzyny. Wśród miłośników pełnej krwi arabów oprócz szejków jest też perkusista zespołu Rolling Stones Charlie Watts z żoną Shirley.

W zaplanowanej na późne popołudnie aukcji arabów "Pride of Poland" wystawionych zostanie 36 koni - 33 klacze i trzy ogiery. Absolutną nowością będzie licytacja... jeszcze nienarodzonego źrebaka. Ktoś kupi w ciemno prawo do przyszłego potomka klaczy "Pianissima", najcenniejszego i najbardziej utytułowanego konia świata.

Zanim dojdzie do aukcji uczestnicy gali mogą oglądać janowskie konie na pokazach. 140 najpiękniejszych rywalizowało o tytuły czempionów w tegorocznym Narodowym Pokazie Koni Arabskich. Najlepszym koniem wybrano siwą klacz "Emandorię", wyhodowaną w stadninie w Michałowie.

Wszyscy z niecierpliwością czekają jednak na wieczorną aukcję. Organizatorzy wśród faworytów wymieniają klacze: "Felladę" z Michałowa, "Emikę" ze stadniny w Białce i "Pintę" z Janowa.

W ubiegłym roku 26 licytowanych koni sprzedano w sumie za trzy mln euro. Za 1,125 mln szejk ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich kupił klacz "Kwesturę", to najdroższy koń w historii janowskich aukcji.