Jak co roku konkurs na najlepsze schronisko odbył się w wirtualnej przestrzeni, na stronie www.hostelworld.com. W sumie na swoje ulubione miejsce noclegowe głos oddało aż 800 tysięcy turystów z całego świata. Typować można było przez ostatnie dwanaście miesięcy, a wśród kategorii znalazły się m.in. wystrój, położenie, obsługa i czystość danego schroniska.

Najlepszym miejscem na niskobudżetowe wakacje okazała się być Lizbona. Portugalskie hostele zgarnęły wszystkie miejsca na podium, a także nagrody w kategorii Najlepsza Lokalizacja oraz Charakter. Do nich należała też ósma pozycja na liście. Zaraz potem uplasowała się polska stolica turystyczna - Kraków. Tu internauci nagrodzili dwa schroniska. Na dziewiątym miejscu znalazł się ubiegłoroczny zwycięzca Hoscarów, tętniący życiem hostel Flamingo. Wyprzedził go - nazwany przez brytyjski magazyn "Time-Out" ulubionym hostelem polskich trampów - Greg&Tom Hostel. Oba z nich już od kilku lat znajdują się w światowej czołówce najlepszych miejsc noclegowych dla podróżujących z niskim budżetem.

"Hoscary to najbardziej wiarygodne i demokratyczne nagrody z branży turystycznej. Na swoje ulubione miejsca głosują ludzie, którzy kochają podróżować - mówią irlandzcy organizatorzy konkursu.

Oto 10 najlepszych schronisk na świecie według hostelworld.com:

1) Travellers House, Lizbona, Portugalia
2) Rossio Hostel, Lizbona, Portugalia
3) Lisbon Lounge Hostel, Lizbona, Portugalia
4) The Riverhouse Backpackers, Cardiff, Walia
5) Greg&Tom Hostel, Kraków, Polska
6) Sitting on the City Walls Courtyard House, Beijing, Chiny
7) Academy Hostel, Florencja, Włochy
8) Goodnight Backpackers Hostel, Lizbona, Portugalia
9) Flamingo Hostel, Kraków, Polska
10) Mambo Tango Backpackers, Barcelona , Hiszpania