Armia wezwie rezerwistów na obowiązkowe ćwiczenia

2012-12-06 07:05 | Aktualizacja: 07:05
 Armia - zdjęcie ilustracyjne

Armia - zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock)

Od przyszłego roku wezwań do wojskowych komend uzupełnień powinny się spodziewać osoby, które wcześniej służyły w armii, a teraz są w rezerwie. Jest ich nawet kilkaset tysięcy.



 Rząd nowy wymóg wprowadza specjalnym rozporządzeniem. Właśnie trafiło ono do konsultacji, mimo że wątpliwości, czy zmiany są konieczne, miał nawet sam minister obrony narodowej. 

To zaskakująca decyzja, bo wciąż brakuje ochotników do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), a tu nagle rząd decyduje się na dodatkowe przymusowe wezwania na ćwiczenia – mówi DGP Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.  

Powrót do obowiązkowych ćwiczeń może dziwić, bowiem od trzech lat nie ma zasadniczej służby wojskowej. Tworzą ją ochotnicy. MON tłumaczy jednak, że armia to nie tylko zawodowcy i NSR.

To również rezerwa, która jest głównym źródłem ludzi w przypadku konfliktu zbrojnego – tłumaczy ppłk Jacek Sońta, rzecznik MON.

Docelowo co roku w armii ma być przeszkolonych 30 tys. rezerwistów. Szkolenie ma trwać 10 dni. To może okazać się problemem dla firm, bo nie będą mogły odmówić skierowania na nie.





Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 166
1 2 3 4 ... 17 starsze
  • ~rudy2014-04-01 08:24

    Studentow nie biora mam nadzieje

  • ~rezerwa baliceee2013-02-11 22:30

    jesień 77 czekam na wezwanie-chętnie pojade-w duzym gronie sie lepiej pije

  • ~Dziadek2012-12-14 20:47

    W miarę dobrze zarabiam ale mogę iść 10 dni odskoczni od pracy. Pozdrawiam JESIEŃ 97

  • ~pchor2012-12-10 13:52

    To jest niezgodne z Konstytucją !
    Ci co byli w wojsku i swoje odsłużyli mają być nadal ciągani pod przymusem, a ci co w ogóle nie byli w wojsku mają nadal spokój.
    JAK TO SIĘ MA DO " P O W S Z E C H N O S C I " obowiązku?

    To jest niesprawiedliwe, że od jednych wymaga się więcej o od innych nic !!!
    Skoro tak to niech ci od których się tego wymaga mają z tego jakiś ekstra bonus a nie tylko straty
    Z NIEWOLNIKA NIGDY NIE BĘDZIE DOBRY ŻOŁNIEŻ I BĘDZIE SIĘ MIGAŁ OD WSZYSTKIEGO I TO TOTALNIE OLEWAŁ W RAMACH PROTESTU

  • ~Marszałek2012-12-07 08:28

    Wojsko podlega tylko prezydentowi i narodowi,
    Weście się politycy do swojej pracy a poparzone stanowisko cywila ministra
    po prostu zlikwidujcie,zbędnie wydawane są podatki,a narodu nie zapytano czy na niego dawać je?
    Naród ma służyć armi a nie odwrotnie jak jest teraz,skutki i widać i słychać.Standardy NATO?
    Jakiego NATO tu NIKT Polsce nie pomoże,mało sami Niemcy zajmą zachodnie województwa,Ameryka nawet palcem nie ruszy,ARMIA A NIE PIELUCHY MINISTRA OBRONY,palanty jesteście i tyle
    jak w cuda wierzycie,Tylko SILNA ARMIA DUPCIE WAM I STOŁKI URATUJE,jak jej nie będzie
    to już przerabialiśmy,rozbiory,tak wiec albo armia bez cywila,a jak nie to obóz poprawczy u
    Łukaszenki,jeszcze tam kołchozy maja,

  • ~JW30012012-12-07 07:24

    Z kim mam walczyć ? przysięga była , i co dalej ?

    JW 3001Kożuchów - Przysięga 07-06-1987

    Dz.U.52.46.310 - Ustawa z dnia 22 listopada 1952 r. o przysiędze wojskowej. (Dz. U. z dnia 1 grudnia 1952 r.)
    Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej".

  • ~Szwejk2012-12-07 01:40

    Jak dostane ostra amunicje, to zabawie sie w AMOKowskiego, strzele wleb kilku wyzszym rango oficerom, a na koniec sobie .
    To jest moj plan.
    Czekam tylko na POwiadomnienie... :))))

  • ~szeregowy z cenzusem2012-12-07 01:07

    A jak miną kolejne lata i byli żołnierze rezerwy przekroczą wiek ujęty w Ustawie to kogo będą ćwiczyć na ewentualną wojnę?
    To wcale nie taki odległy termin!
    Oczywiście odpowiedzieć można, że ćwiczyć będa byli kontraktowi, których z WP wyciepano po trzecim kontrakcie czyli po 12 latach służby.
    Trzeba jednak w tym miejscu pamiętać, że sa to w większości kandydaci do zarobkowania na emigracji!!!
    Kto zatrudni 32 letniego żołnierza rezerwy bez praktyki w zawodzie?
    A ochraniarzami z nich zostanie maxymalnie 5 %!!!
    Taką mamy obronność państwa, że jak zajdzie potrzeba to krew przeleje nieopierzona młodzież co już nie raz w historii przerabialiśmy!

  • ~artur2012-12-06 23:30

    W USA gdzie armja jest ochotnicza, rezerwiscie czy National Guard musza raz na miesciac na weekend musza sie meldowac do lokalnych wojskowych placowek. Tak to jest jesli podpisujesz kontract i ci placa jak my to mowimy tutaj, "don't bitch, that's your problem!" Saluto z dobrym vino!

  • ~stary radiooperator2012-12-06 23:20

    A kogo ja teraz będę nasłuchiwał jak amerykanie i Niemcy to podobno nasi sojusznicy .Brunek twierdzi że Rosjanie to nasi bracia ze wschodu.A tak na marginesie to nie mam pojęcia czy w Polsce teraz prowadzi się nasłuch.

1 2 3 4 ... 17 starsze