Armia wezwie rezerwistów na obowiązkowe ćwiczenia

X

Od przyszłego roku wezwań do wojskowych komend uzupełnień powinny się spodziewać osoby, które wcześniej służyły w armii, a teraz są w rezerwie. Jest ich nawet kilkaset tysięcy.

 Rząd nowy wymóg wprowadza specjalnym rozporządzeniem. Właśnie trafiło ono do konsultacji, mimo że wątpliwości, czy zmiany są konieczne, miał nawet sam minister obrony narodowej. 

To zaskakująca decyzja, bo wciąż brakuje ochotników do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), a tu nagle rząd decyduje się na dodatkowe przymusowe wezwania na ćwiczenia – mówi DGP Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.  

Powrót do obowiązkowych ćwiczeń może dziwić, bowiem od trzech lat nie ma zasadniczej służby wojskowej. Tworzą ją ochotnicy. MON tłumaczy jednak, że armia to nie tylko zawodowcy i NSR.

To również rezerwa, która jest głównym źródłem ludzi w przypadku konfliktu zbrojnego – tłumaczy ppłk Jacek Sońta, rzecznik MON.

Docelowo co roku w armii ma być przeszkolonych 30 tys. rezerwistów. Szkolenie ma trwać 10 dni. To może okazać się problemem dla firm, bo nie będą mogły odmówić skierowania na nie.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  • ~mesjasz
   2012-12-06 09:46
   był WRON TwuskoRuś KomoRuskich szykuje POON Przestępczej Organizacji Ochrona Naszych
  • ~ministerstwo prawdy
   2012-12-06 09:46
   wczoraj wzmianka o wykryciu trotylu, a dziś, że trzeba pójść w kamasze.
   No, jak będziecie niegrzeczni, to możecie tego pożałować...
  • ~Mac
   2012-12-06 09:46
   Myślę , że do zbyt wielu poświęceń to mnie nie są w stanie namowić .
   Cała impreza okaże się farsą i dadzą sobie spokój po kilku miesiącach .
   Od zawsze szkolenie rezerwy to był czas nieustających imprez .
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.