Jak powiedział PAP ks. Piotr Studnicki z rzymskiego Biura Informacji dla Pielgrzymów z Polski, zarejestrowano 500 grup, które mają przyjechać autokarami.

Reklama

Organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnych apelują do biur turystycznych i przewodników grup pielgrzymkowych z Polski oraz pielgrzymów indywidualnych o zgłaszanie przyjazdów do Biura Informacji dla Pielgrzymów. Działa ono przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie na via delle Botteghe Oscure 15. Tel /fax. 0039 06 97746340; tel. komórkowy: 0039 380 7967559.

Msza beatyfikacyjna, którą odprawi papież Benedykt XVI, odbędzie się 1 maja o godz. 10. Liczba uczestników będzie ograniczona do pojemności Placu św. Piotra. Ma tam przebywać 150-200 tysięcy osób. O wstępie będzie decydowała kolejność przybycia, nie ma kart wstępu. Ambasada polska w Rzymie przestrzega przed oszustami oferującymi bilety i wejściówki na uroczystości.

Osoby, którym nie uda się wejść na plac, będą mogły uczestniczyć w uroczystości dzięki 14 telebimom rozstawionym w różnych punktach Rzymu, m.in. przy Via della Conciliazione w pobliżu Placu św. Piotra, w Circo Massimo.

W sobotę (30 kwietnia) o godz. 20 ma rozpocząć się czuwanie modlitewne w Circo Massimo. Poprowadzi je wikariusz diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini z udziałem współpracowników Jana Pawła II - m.in. byłego rzecznika prasowego Watykanu Joaquína Navarro-Valls i metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Podczas czuwania zostanie nawiązane połączenie z pięcioma sanktuariami maryjnymi na całym świecie (w tym z sanktuarium w Łagiewnikach).

Po zakończeniu czuwania pielgrzymi mają przejść na Plac św. Piotra trasą przez centrum miasta. W ramach inicjatywy "Biała Noc Modlitwy" (La notte Bianca di Preghiera), przez całą noc otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu.Dla Pielgrzymów z naszego kraju ma zostać uruchomiona specjalna infolinia rzymskiego urzędu miasta (czynna przez całą dobę) - numery 060606 lub 060608. Język polski będzie jednym z siedmiu języków, w którym będzie można uzyskać informacje na temat pobytu w Rzymie podczas uroczystości beatyfikacyjnych. Informacje można uzyskać również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów z Polski.

W czasie uroczystości beatyfikacyjnych będzie obowiązywał zakaz wjazdu autokarów do Rzymu. Przy obwodnicy miasta zostaną utworzone parkingi dla autokarów. Dojazd z parkingów do centrum miasta będzie możliwy środkami komunikacji miejskiej. Wszystkie autokary mają obowiązek posiadania zezwolenia Bus Turistici typu "G" Grandi Eventi (Ważne Uroczystości), które zezwala przy szczególnych okazjach na poruszanie się w strefie ZTL2 (pomiędzy Mura Aureliane a Wielką Obwodnicą GRA) oraz postój w wydzielonych strefach.

Osoby na wózkach inwalidzkich (z jednym opiekunem) będą wpuszczane na pl. św. Piotra osobnym wejściem, a następnie kierowane w miejsce po lewej stronie kolumnady. Tuż przy Watykanie, na Placu Risorgimento (Pizza Risorgimento), będzie działał szpital polowy zorganizowany przez władze miasta.

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja - linie metra A i B będą kursować do godz. 2 i następnie od 4 nad ranem. Wzmożone będzie też kursowanie linii autobusowych w okolicach Circo Massimo - do godz. 24.

W siedzibie Szkoły Polskiej przy Vicolo Doria 6 B (przy Placu Weneckim - Piazza Venezia), będzie się znajdować punkt zbiórki dla osób, które się zgubią lub odłączą od grup zorganizowanych. Kontakt telefoniczny ze szkołą - 0039 06 6797429.

Pielgrzymi mogą skorzystać z tanich noclegów w dwóch wioskach młodzieżowych, które zostaną utworzone na terenie Fiumicino i Civitavecchia.

Za pomocą strony www.operaromanapellegrinaggi.org można nabyć za 18 euro kartę JP II special pass. Zapewnia ona m.in. korzystanie w dniach od 30 kwietnia do 2 maja ze środków komunikacji miejskiej: metra, kolejki Rzym-Ostia, tramwajów, autobusów miejskich i specjalnych łączących parkingi przy obwodnicy Rzymu z centrum; opiekę medyczną w nagłych wypadkach w okresie uroczystości; prowiant i informator o wydarzeniach podczas beatyfikacji wydawane w wyznaczonych punktach miasta - tylko w dniu 1 maja.