Na uroczystości polecą m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Tadeusz Mazowiecki. Do Watykanu udadzą się także osoby blisko związane z Janem Pawłem II, jego kierowca Józef Mucha i poeta Marek Skwarnicki - podał TVN.

Reklama

Wylot do Watykanu zaplanowano na 30 kwietnia. "Pan prezydent osobiście wystosuje zaproszenia do osób, z którymi w jego przekonaniu będzie mógł przeżyć te radosne i podniosłe dla wszystkich Polaków uroczystości" - mówi Joanna Trzaska-Wieczorek z biura prasowego prezydenta.

Na uroczystość beatyfikacji wybiera się także specjalnym samolotem delegacja parlamentarna. Na pokładzie znajdą się marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele PO i PSL. Mimo, że zaproszenia otrzymały wszystkie partie.

Prawo i Sprawiedliwość organizuje własny wyjazd, pociągiem. "Będzie to pielgrzymka, nasza pielgrzymka" - wyjaśnia szef klubu parlamentarnego Mariusz Błaszczak.

W kraju zostaje premier Donald Tusk. Premier tego dnia pojawi się w Wadowicach. Rzecznik rządu tłumaczy, że premier "uznał po rozmowie z prezydentem, że niedobrze byłoby gdyby wszyscy najważniejsi politycy byli tego dnia poza krajem".