Husajn po półrocznym okresie ukrywania, został pojmany przez Amerykanów w grudniu 2003 roku i oddany pod iracką jurysdykcję. Skazano go na śmierć, wyrok wykonano w 2006 roku.

Reklama

Amerykańskie wojska wyszły z Iraku w 2011 roku. Inwazja pochłonęła ponad 170 tysięcy ofiar, a jej koszt wyniósł ponad półtora biliona dolarów. Po zakończeniu głównych działań wojennych nasiliły się walki partyzanckie irackich grup zbrojnych z okupantami. Akty sabotażu oraz zamachy terrorystyczne przeciwko przedstawicielom nowych władz Iraku, policjantom i żołnierzom są wciąż organizowane w całym kraju. Sytuacja nie zmieniła się po ogłoszeniu decyzji Baracka Obamy o zakończeniu amerykańskiego zaangażowania militarnego w Iraku.

Zdaniem ekspertów, konflikt w Iraku się jeszcze nie zakończył. Każdego roku w aktach przemocy ginie tam od 4 do 5 tysięcy ludzi. Do największej liczby zamachów dochodzi w stolicy kraju, Bagdadzie.

Od 2005 roku prezydentem Iraku jest Dżalal Talabani, twórca i przewodniczący jednej z dwóch głównych partii kurdyjskich w kraju - Patriotycznej Unii Kurdystanu. Od 2006 roku na czele rządu stoi Nuri al-Maliki, działacz opozycyjny w okresie rządów Saddama Husajna.

Saddam Husajn, urodzony w 1937 roku, był prezydentem Iraku od 1979 roku. W 1980 wszczął krwawą wojnę z Iranem, która w ciągu ośmiu lat pochłonęła około miliona ofiar. W 1990-ym dokonał inwazji na sąsiadujący Kuwejt. W wyniku akcji "Pustynna Burza" prowadzonej przez międzynarodowe siły pod egidą ONZ, armia iracka została rozbita. Husajn pozostał jednak przy władzy i stłumił powstania Kurdów oraz szyitów. Wskutek jego polityki, Irak został objęty międzynarodowym embargiem, które przyczyniło się do wyniszczenia kraju.
W marcu 2003 roku Irak odrzucił ultimatum prezydenta George'a Busha, który zażądał, aby Husajn ustąpił ze stanowiska prezydenta i opuścił kraj. Dyktatora oskarżono, na podstawie niepotwierdzonych dowodów, o rozbudowę potencjału militarnego Iraku, a zwłaszcza broni masowego rażenia oraz o związki z terrorystami z Al - Kaidy, którzy dokonali ataków terrorystycznych we wrześniu 2001 roku. Zdaniem przeciwników tej wojny, głównym celem było przejęcie przez Amerykanów kontroli nad irackimi rezerwami ropy naftowej, jednymi z największych na świecie. Chodziło także o wzrost poparcia dla Busha, które spadło po zamachach na Nowy Jork.

20 marca 2003 roku siły Stanów Zjednoczonych i międzynarodowej koalicji zaatakowały Irak. Była to "druga wojna w Zatoce Perskiej", w odróżnieniu od pierwszej, która rozegrała się tam w latach 1990-1991. Po trzech tygodniach walk objęto kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając Husajna i rząd tworzony przez partię Baas.

1 maja George Bush ogłosił zakończenie głównych działań wojennych i rozpoczęcie procesu normalizacji. Irak został podzielony na cztery strefy: dwie amerykańskie, brytyjską oraz strefę pod polskim dowództwem. Saddam Husajn przebywał w ukryciu, aż do 13 grudnia 2003 roku, kiedy został pojmany w pobliżu rodzinnego miasta Tikrit. Wcześniej, w lipcu zginęli obaj synowie prezydenta. Amerykanie schwytali też najważniejszych członków reżimu Husajna. Ten stanął przed irackim trybunałem, który skazał go na śmierć. Wyrok wykonano 30 grudnia 2006 roku, przez powieszenie.

Po ośmiu latach od inwazji, w grudniu 2011 roku prezydent Obama ogłosił zakończenie amerykańskiego zaangażowania militarnego w Iraku.