Powyższe wydarzenia mocno zainteresowały polską opinię publiczną, ale była ona skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania. Dlatego TVP podjęła decyzję, by cały mini serial, w tym jego kontrowersyjny trzeci odcinek, pokazać wszystkim polskim widzów - argumentuje TVP w komunikacie.

Reklama

– Telewizja Polska uważa, że na tym polega ważna część misji stacji publicznej: na stwarzaniu możliwości widzom, by sami ocenili dyskutowane czy kontrowersyjne dzieła i nie byli zmuszani do zdawania się wyłącznie na cudze opinie, jakkolwiek nie byłyby one słuszne. – stwierdził rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki.

Serial zostanie wyemitowany w dniach 17, 18,19 czerwca.

"Unsere Mütter, unsere Väter" opowiada o wojennych losach pięciorga młodych mieszkańców Berlina w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. W Polsce emocje wywołał trzeci odcinek serialu, w którym przedstawiono okupację niemiecką w Polsce, w tym antysemickie postawy w polskim ruchu oporu.

Po emisji miniserialu zawrzało w mediach, protestował ambasador RP w Berlinie i sam prezes TVP Juliusz Braun. Zaproponował też niemieckim partnerom pomoc TVP w przygotowaniu specjalnego dokumentu o niemieckiej okupacji w Polsce. Dokument ten widzowie ZDF zobaczą już w czerwcu.

Emisja kontrowersyjnego trzeciego odcinka serialu, w środę 19 czerwca, zostanie w TVP1 poprzedzona wprowadzeniem historycznym, zaś po filmie odbędzie się debata historyków i ekspertów o polityce historycznej w Niemczech i Polsce.