Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, zmiana ma zostać wprowadzona dwuetapowo. Pierwszy etap zaplanowano na 14 i 15 grudnia - obejmie on Polskę Zachodnią. Drugi ma zostać wprowadzony 18 i 19 grudnia. Ten będzie dotyczył Polski Wschodniej.

Reklama

W skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia. Obecnie tylko TVP3 i TVP Historia są nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Po zmianie standardu możliwa będzie ich emisja w wysokiej rozdzielczości (HD). Trzeci multipleks miał przejść na DVB-T2/HEVC w pierwszej połowie 2022 roku razem z MUX-1 (Antena HD, TV Trwam, Eska TV, Polo TV, TTV, Fokus TV, Stopklatka), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls TV) i MUX-3 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box).

Po 19 grudnia w starym standardzie będzie dostępny tylko MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV). MUX-6 jest od początku nadawany w DVB-T2/HEVC (TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP ABC, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat).

Reklama
Reklama

Termin wprowadzenia zmian już raz przesunięto

Przypomnijmy, że w marcu 2022 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z wojną na Ukrainie wystąpiło do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przesunięcie terminu wprowadzenia zmian. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję w starym standardzie do końca 2023 roku.

Dodajmy, że do 19 grudnia będą odbierać tylko stacje ósmego multipleksu i niektórych multipleksów lokalnych. Zamiast kanałów TVP zobaczą komunikat o braku sygnału lub po prostu czarny ekran.

Jak informują Wirtualnemedia.pl, jeszcze kilka tygodni temu menadżerowie TVP rozważali przejście MUX-3 na DVB-T2/HEVC pod koniec listopada. Firmie nie udało się jednak rozpocząć zapowiadanej kampanii informacyjnej w tej sprawie.

W 2022 roku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 przechodziły na DVB-T2 HEVC w czterech etapach. Teraz będą to zaledwie dwa etapy w okresie przedświątecznym.

Rekompensaty od Skarbu Państwa?

Na przełączenie MUX-3 na DVB-T2/HEVC czekają nadawcy komercyjni, którzy zapowiadają, że podliczą potencjalne przychody reklamowe z tytułu faworyzowania przez rząd i UKE Telewizji Polskiej. Zamierzają domagać się od Skarbu Państwa rekompensat. Zaznaczmy, że widzowie ze starszymi sprzętami stracili przed rokiem dostęp do między innymi TVN, Polsatu czy TV Puls.

Jak w rozmowie z Gazetą.pl mówi Robert Kwiatkowski, były prezes TVP i członek Rady Mediów Narodowych, operacja zmiany w nadawaniu głównych kanałów TVP może być wykorzystana politycznie przeciwko oponentom PiS "żeby stworzyć wrażenie chaosu po objęciu władzy przez partie opozycji demokratycznej".

Powiedzą: Tusk zabrał Wam telewizję

- Dożyliśmy takich czasów, że doszukujemy się gdzieś podwójnego dna, ale to dno być może jest. Nigdy nie chciałbym zakładać złej woli, ale widać, że te terminy na siebie nachodzą. Ja sobie nie wyobrażam, żeby "Dziennik Telewizyjny" nazywany błędnie "Wiadomościami" 24 grudnia prowadziła pani Danuta Holecka. W TV Republika powiedzą: Tusk zabrał wam telewizję. W takim wymiarze, że ją przejął i zabrał jej zasięg. Taki ruch może być jednym z bezpieczników, który ekipa rządząca sobie przygotowała na wypadek przegranej - dodał z kolei Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych.

Marek Sowa, ekspert do spraw mediów, twierdzi z kolei, że "chodzi o jeszcze jedną, toporną próbę opóźnienia nieuchronnych zmian w publicznych mediach". Padają z jego ust między innymi słowa o "żenująco oczywistej hucpie w wykonaniu funkcjonariuszy rządzącej partii, rzuconych niegdyś na odcinek mediów".

Szacuje się, że nadal pół miliona gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie wymieniło telewizorów i dekoderów. Zaznaczmy, że takie osoby - posiadające starsze telewizory - będą musiały przed samymi świętami wymienić odbiornik albo dokupić dekoder. Jeszcze w zeszłym roku można było ubiegać się o dofinansowanie do zakupu dekodera w wysokości 100 złotych lub do kupna nowego telewizora - 250 złotych.

Tego roku jednak nie przyjęto ustawy o dofinansowaniu.