O ocenę siły rekinich szczęk pokusili się amerykańscy badacze z Univeristy of Tampa na Florydzie. W tym celu biolodzy przeprowadzili doświadczenia z udziałem małych gatunków drapieżnych ryb, np. rekina piaskowego. Ponadto, ze względu na trudności w "zbieraniu danych eksperymentalnych" (czyli mierzenia siły ukąszenia rekinów na żywo) dotyczących większych gatunków rekinów, naukowcy stworzyli specjalny komputerowy model, umożliwiający dokładne przeanalizowanie pracy rekinich szczęk.
Jak się okazało, w stosunku do masy swojego ciała rekinie szczęki wcale nie są takie silne. O wiele mocniejszy uścisk mają lwy czy tygrysy. Jak zatem ryby są w stanie utrzymać zdobycz? "Dzięki niezwykle ostrym zębom, które same potrafią wyrządzić sporo szkody" - twierdzą naukowcy. Badacze zauważają też, że większe gatunki rekinów mają stosunkowo duże szczęki. W połączeniu z ostrymi zębami, umożliwia im to "przegryzienie się praktycznie przez wszystko, co napotkają na swojej drodze".
Wyniki badań naukowców z Tampa zostały opublikowane na łamach pisma "Physiological and Biochemical Zoology".
Mimo złej sławy ugruntowanej przerażającymi filmami, szczęki rekinów wcale nie należą do najsilniejszych w świecie zwierząt. Jak odkryli naukowcy, gdyby nie niezwykle ostre zęby, drapieżnym rybom trudno byłoby utrzymać ofiarę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama