Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na pustyni w pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze, która jest jedną z najstarszych dużych kamiennych konstrukcji na ziemi (zdaniem naukowców wzniesiono ją ok. 2650 r p.n.e.).

Reklama

W komorze, którą przebadali naukowcy odnaleziono 30 mumii w rożnym wieku. Jedną z nich datuje się na 640 r p.n.e.. jednak nieotwarty, wyrzeźbiony z piaskowca sarkofag jest najprawdopodobniej dużo starszy.

- Sądzimy, że pochodzi z okresu Starego Królestwa, może z czasów panowania Piątej Dynastii - wyjaśniał w wywiadzie dla Agencji Reutera Abdel Hakim Karar, archeolog. faraonowie z Piątej Dynastii władali Egiptem między 2494 r. p.n.e. a 2345 r. p.n.e. Naukowcy podkreślają, że to dość niezwykle, by odnaleźć nietknięty grobowiec na terenie tak dobrze znanej i wielokrotnie przebadanej nekropolii, jak Sakkara, gdzie chowano mieszkańców pobliskiego Memfis. Ku zaskoczeniu archeologów, grobowiec był nienaruszony i niesplądrowany. W tym tygodniu naukowcy planują otworzyć odnalezione mumie i poddać je szczegółowym badaniom.