W badaniach, które przeprowadzili naukowcy z University of Medicine and Biosciences w Kansas City, wzięło udział 26 kobiet. Przyszłe mamy miały od 20 do 35 lat i były 36 tygodniu ciąży. Naukowcy przeanalizowali, jak często uprawiają gimnastykę i jak bardzo jest ona intensywna. Okazało się, że część badanych trzy razy w tygodniu wybierała się na długie spacery lub jeździła na rowerku stacjonarnym.

Reklama

Następnie naukowcy porównali stopień rozwoju dzieci matek, które ćwiczyły, i tych, które unikały wysiłku fizycznego. "Dzieci tych pierwszych miały lepiej wykształcony system nerwowy" - powiedziała autorka badań. Robiły też bardziej zaawansowane "ćwiczenia oddechowe" - czyli głębsze ruchy klatki piersiowej, które płód wykonuje w łonie matki, przygotowując się do oddychania po porodzie.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, by w pełni ocenić wpływ wysiłku fizycznego na zdrowie dzieci. Zwracają jednak uwagę, że kobiety w ciąży powinny wykonywać lekką gimnastykę - oczywiście po uprzednim uzgodnieniu tego z lekarzem.