Na pomysł wzmocnienia i tak bardzo wytrzymałych nici wpadli badacze z Instytutu Fizyki Mikrostruktur im. Maksa Plancka w Halle. Dzięki opracowanej przez siebie metodzie naukowcom udało się pokryć nić pajęczą drobinami cynku, aluminium i tytanu, a także wprowadzić pojedyncze jony metali do wnętrza włókna.

Reklama

Zdaniem naukowców technologia ta mogłaby się przydać do produkowania superwytrzymałych tkanin oraz hightechowych materiałów medycznych, m.in. sztucznych ścięgien.

"Można by też tak robić supermocne nici chirurgiczne, których używano by podczas operacji" - dodaje w wywiadzie dla Agencji Reutera Seung-Mo Lee, jeden z autorów badań oraz opisującej je pracy, która ukazała się w piątkowym numerze pisma "Science". Lee dodaje, że jego zespół planuje dalsze eksperymenty, np. wzmocnienie nici cząstkami tworzyw sztucznych lub teflonu.

Reklama

Pajęcza przędza od dawna intrygowała naukowców, którzy szukali sposobów na to, by móc ją produkować na skalę przemysłową (tak jak uzyskuje się jedwab). Niestety, trzymane w niewoli pająki zwykle zjadają się nawzajem.