Kultura Mochica rozwijała się w okresie I-VIII w. n.e. na obszarach położonych wzdłuż północnego wybrzeża Peru, a jej stolica ze słynnymi Piramidami Słońca i Księżyca znajdowała się w pobliżu dzisiejszego miasta Trujillo w Peru - poinformował serwis internetowy Peruvian Times.

Reklama

Archeolog Regulo Franco odkrył koło Trujillo indiańską kopalnię cynobru - rzadkiego minerału składającego się z siarczku rtęci, używanego do wytwarzaniu pigmentu w odcieniu koloru czerwonego, wpadającego nieznacznie w kolor pomarańczowy.

Wejście do kopalni, w której znajdują się kryształy malachitu oraz rudy rtęci i cynober z siarczku rtęci, położone jest na zachodnim zboczu Cerro Portachuelo, góry leżącej na terenie kompleksu chronionego Cerro Campana - masywu górskiego koło Trujillo, będącego dla ludu Mochica "świętą górą".

W 2006 r. zespół archeologów pod kierunkiem Regulo Franco odkrył na stanowisku El Brujo grobowiec z ok. 400 r. n.e., zawierający doskonale zachowaną mumię młodej kobiety należącej do elity Mochica, prawdopodobnie władczyni, która została nazwana Panią z Cao.

Jedną z unikalnych cech tego znaleziska były kunsztowne tatuaże przedstawiające węże i pająki w kolorze cynobru, pokrywające ciało zmarłej owinięte w 26 warstw delikatnej tkaniny, dzięki którym mumię kobiety nazywa się też Damą w Tatuażach.

Reklama

Franco uważał wówczas, że cynober do wykonania tatuaży musiał być sprowadzany z bardziej na południe oddalonych terenów dzisiejszego Peru, ale najnowsze odkrycie kopalni cynobru koło Trujillo świadczy o lokalnej produkcji pigmentu.

Pierwsza komora wydobywcza w kopalni znajduje się 7 metrów od wylotu tunelu, a odnalezione na stanowisku skorupy naczyń i fragmenty kości wskazują na wykorzystanie kopalni w okresie kultury Mochica. W późniejszych okresach nie dokonywano dalszej eksploracji kopalni, prawdopodobnie ze względu na obecność szkodliwych gazów.