W eksperymencie wzięły udział 23 studentki. Najpierw wypełniły one kwestionariusz dotyczący stylu życia i relacji z innymi. Następnie pokazano im zdjęcie cieszących się osób badając jednocześniej aktywność ich mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).
Co się okazało? U osób samotnych inaczej działało tzw. prążkowie brzuszne - część mózgu odpowiadająca za radość z otrzymywanych nagród i siłę motywacji.
- Być może prawdziwa jest teza, że samotnicy indywidualiści nie potrzebują uznania i nagród od otoczenia - komentuje wyniki eksperymentu profesor John Cacioppo z University of Chicago. Nie jest jednak pewne, co jest przyczyną, a co skutkiem - czy mniejsza aktywność prążkowia powoduje samotność, czy odwrotnie.
Naukowcy szacują, że w 2010 roku w samych Stanach Zjednoczonych będzie 31 milionów osób żyjących samotnie.
Przynajmniej tak sądzą psychologowie z University of Chicago. Przeprowadzili oni badanie z udziałem samotnych studentek, które wykazało mniejszą aktywność w części mózgu zwanej układem nagrody.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama