Wykopaliska na stanowisku El Tigre odsłoniły okrągłą konstrukcję składającą się z dwóch poziomów. Dawniej była ona zwieńczona płaskim dachem. Zdaniem Diega Prieto Hernándeza, antropologa i dyrektora generalnego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, charakter obiektu wskazuje na to, że powstał on między 1000 a 1200 rokiem n.e. W tym czasie Majowie zamieszkiwali także inne regiony Mezoameryki, w tym środkowy Meksyk, Oaxaca i wybrzeże Zatoki Meksykańskiej.

Reklama

Starożytna świątynia miała wielkie znaczenie dla Majów

Diego Prieto Hernández uważa, że odkryta budowla była niezwykle cenna dla całej społeczności. Archeolodzy podejrzewają, że jest to świątynia, o której mowa w historycznym dokumencie napisanym przez Don Pabla Paxbolona. Był on wodzem Chontal, czyli przywódcą Majów w meksykańskim stanie Tabasco pomiędzy 1575 a 1576 rokiem.

W dokumencie znajdują się szczegółowe informacje na temat świątyń w El Tigre. Były one poświęcone czterem głównym bóstwom postklasycznym, w tym Kukulkanowi, bóstwu blisko spokrewnionemu z Quetzalcoatlem z mitologii Azteków.

Co ciekawe, obiekt nie jest pierwszym tego typu, jaki udało się znaleźć na półwyspie Jukatan. Podobne stanowiska odkryto w Edzná, Becán, Uxmal i Chichen Itzá. Świątynia Majów została odsłonięta w wyniku prowadzenia prac związanych z budową linii kolejowej między stanami Meksyku.