Dopiero prawomocne postanowienie sądu, przesądzi o przyszłości Trynkiewicza. Ewentualna natychmiastowa wykonalność orzeczeń musi wynikać bezpośrednio z przepisów - mówi w rozmowie z IAR sędzia Stowarzyszenia Iustitia Cezary Skwara.

Reklama

Tymczasem ani przepisy ustawy z 22 lipca 2013 roku nie przewidują natychmiastowej wykonalności takowego orzeczenia ani przepisy ogólne, przepisy kodeksu postępowania cywilnego.Dlatego prokurator generalny Andrzej Seremet mówi, że pytanie czy Mariusz Trynkiewicz opuści zakład karny jest pytaniem " retorycznym".

Trynkiewicz odsiaduje karę 25 lat więzienia za zamordowanie czterech chłopców. Dodatkowa obserwacja psychologiczno- psychiatryczna nie jest potrzebna. Biegli wydali już opinię na temat mordercy i przekazali ją do Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Między innymi na jej podstawie sąd 10 lutego zdecyduje, czy przestępca powinien trafić do specjalnego ośrodka w Gostyninie.

Placówkę tę przygotowano z myślą o wyjątkowo groźnych przestępcach, którzy po odbyciu kary więzienia nadal powinni być izolowani. Ale nawet jeśli Trynkiewicz decyzją sądu tam trafi, najpierw kilkanaście dni spędzi na wolności. To dlatego, że od postanowienia sądu Trynkiewicz będzie miał 7 dni na złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku a następnie 14 na złożenie apelacji. Kolejne dnie będą potrzebne sądowi na rozpatrzenie odwołania. Co w sumie może potrwać kilka tygodni.