Paweł Poncyljusz, Elżbieta Jakubiak, Jacek Tomczak i Wojciech Mojzesowicz to wybrani w środę wiceprzewodniczący nowego klubu poselskiego Polska Jest Najważniejsza - poinformował poseł Jacek Pilch.

Reklama

Klub Polska Jest Najważniejsza powstał we wtorek. W jego skład weszło 15 byłych posłów PiS, w tym inicjatorzy stowarzyszenia o tej samej nazwie. Szefem klubu jest Joanna Kluzik-Rostkowska.

W skład klubu weszli obok Kluzik-Rostkowskiej, Jakubiak, Poncyljusza i Mojzesowicza: Jacek Pilch, Tomasz Dudziński, Jan Ołdakowski, Lena Dąbkowska-Cichocka, Zbysław Owczarski, Adam Gawęda, Jan Filip Libicki, Jacek Tomczak, a także Andrzej Walkowiak, Kazimierz Hajda, Wiesław Kilian.

"Wybraliśmy prezydium klubu, do którego weszli: Elżbieta Jakubiak, Jacek Tomczak, Wojciech Mojzesowicz i Paweł Poncyljusz. Inaczej niż w PiS jest to reprezentacja wielkich regionów kraju" - powiedział PAP Pilch po pierwszym posiedzeniu nowego klubu.

Jak podkreślił, politycy PJN rozmawiali także o tym, w jakich komisjach sejmowych zasiądą. Powiedział, że przygotowane jest już wstępne zestawienie, kto w jakiej komisji będzie zasiadał. Dodał, że klub chce być reprezentowany we wszystkich. "Są to na razie wstępne ustalenia" - Pilch.

Według informatorów PAP PJN będzie zabiegać m.in., by wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych był poseł Poncyljusz.

Reklama

Pilch dodał, że przedmiotem rozmów były także techniczne kwestie dotyczące m.in. siedziby nowego klubu. "Takich spraw było naprawdę bardzo dużo" - zaznaczył poseł PJN.Pilch oświadczył także, że żaden z posłów PJN nie zamierza wrócić do klubu PiS. "W ogóle nie ma o czym mówić. Jesteśmy dorosłymi ludźmi i podejmowaliśmy świadomie decyzję o odejściu z PiS. Dla nas nie ma możliwości powrotu" - powiedział.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS, w środę wieczorem na wyjazdowym posiedzeniu klub PiS ma przyjąć stanowisko ze stwierdzeniem, że wśród tych, którzy opuścili szeregi PiS, są tacy, dla których hasło "Polska jest najważniejsza" nie jest tylko sloganem. Dla nich ma nadal być miejsce w PiS.

Władze klubu PJN cały czas nakłaniają parlamentarzystów PiS, aby przeszli do ich ugrupowania. Prowadzone są rozmowy z kilkoma senatorami, m.in. Kazimierzem Jaworskim i Kazimierzem Wiatrem. Wiatr, pytany w środę przez PAP o możliwość zmiany barw klubowych, odparł, że nie zamierza opuszczać PiS.

Z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" wynika, że stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza mogłoby liczyć na 1 proc. poparcia wyborców. We wcześniejszym sondażu dla TVN24 ugrupowanie Kluzik-Rostkowskiej mogło liczyć na 4 proc. poparcia.