– Wszyscy mówią, że są za wolnym rynkiem, ale dla Tuska samochód z kratką to porsche cayenne – mówi Paweł Poncyljusz, który odpowiada za program gospodarczy PJN. Pomagać przy jego tworzeniu będzie prof. Krzysztof Rybiński.

Na sztandarach PJN mają się także znaleźć takie hasła jak szybka reforma KRUS czy podwyższenie wieku emerytalnego. Mają, bo jak na razie program nie został spisany i ogranicza się do chwytliwych gospodarczo haseł. – Coraz większa część społeczeństwa rozumie, że tylko dzięki radykalnym reformom można przejść suchą nogą przez kryzys – mówi „DGP” prof. Krzysztof Rybiński.

PJN zwraca się w stronę przedsiębiorców i pracodawców. Grupę społeczną, której najwięcej chyba obiecano w ostatnich latach i stosunkowo najmniej obietnic dotrzymano. W programie mają się znaleźć takie punkty jak ograniczenie zeznań, zaliczek na poczet podatku i płatności ZUS do czterech w roku.

Inną propozycją jest skrócenie postępowania przed sądami administracyjnymi i gospodarczymi do 90 dni.

Paweł Poncyljusz zapowiadał wczoraj odebranie prokuraturze prawa do wnoszenia przeciwko biznesmenom oskarżeń o działanie na szkodę spółki, jeżeli z takim oskarżeniem nie wystąpi rada nadzorcza. Nowa partia proponuje także podwyższenie kwoty zwolnionej z opodatkowania PIT (co ulżyłoby najmniej zarabiającym) oraz wprowadzenie możliwości wspólnego rozliczania się rodziców z dziećmi.

Termin upublicznienia programu gospodarczego PJN nie jest sprecyzowany. Partia zapowiada jedynie, że powstanie on w ciągu kilku najbliższych tygodni. Oby sam program był bardziej konkretny.